Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin məhdud tərkibdə görüşü keçirilib (YENİLƏNİB)
Avqustun 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin ilə məhdud tərkibdə görüşü keçirilib.
"Hörmətli Vladimir Vladimiroviç, Sizi Azərbaycanda bir daha səmimi-qəlbdən salamlayıram. Xoş gəlmisiniz. Görüşlərimiz müntəzəm xarakter daşıyır. Bu il artıq iki dəfə görüşmüşük. Bu gün dövlət səfəri çərçivəsində təmaslarımızı davam etdiririk. Mahiyyət etibarilə artıq müzakirələrə dünəndən başlamışıq. Həm ikitərəfli gündəlik, həm də regional təhlükəsizlik ilə bağlı mühüm məsələlər üzrə geniş fikir mübadiləsi apardıq. Bu gün məhdud formatda və geniş formatda da davam edəcəyik.
Qeyd etmək istərdim ki, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyətin səviyyəsindən çox məmnunuq. 2022-ci ilin fevralında imzaladığımız müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyət haqqında Bəyannamə uğurla yerinə yetirilir, həm siyasi, həm də iqtisadi sahədə çox müsbət dinamika, yaxşı rəqəmlər görürük. Əlbəttə, həm energetika, həm nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq edirik, humanitar əlaqələrə, həmçinin bir çox digər sahələrə xüsusi diqqət yetiririk. Ona görə də bu gün gündəlikdə duran məsələləri bir daha müzakirə edəcəyik. Əminəm ki, səfər həm Sizin üçün xoş, həm də münasibətlərimiz baxımından faydalı olacaq.
Bir daha xoş gəlmisiniz".
Sonra çıxış edən Prezident Vladimir Putin deyib:
"Hörmətli İlham Heydər oğlu, çox sağ olun.
İlk növbədə, dəvətə görə sağ olun. Biz Sizinlə bu səfəri çoxdan razılaşdırmışdıq və Bakıda olmağıma, bu şəhərin gözəlliyinə bir daha tamaşa etməyimə çox şadam. Əmin oldum ki, Siz və xanımınız onun inkişafına böyük diqqət yetirirsiniz. Bu, göz qabağındadır. Şəhər inkişaf edir, uğurla inkişaf edir, sözsüz ki, regionun oazisinə çevrilir.
Münasibətlərimiz hələ 2022-ci ilin əvvəlində Sizinlə imzaladığımız Bəyannamə əsasında inkişaf edir, uğurla yerinə yetirilir. Bu ilin aprelində Sizin Moskvaya səfəriniz zamanı ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafına yaxşı təkan verilib.
İqtisadi-ticari əlaqələr uğurla inkişaf edir. Rusiyada keçirilən əvvəlki görüşümüzdə Siz mənə demişdiniz və Sizinlə razıyam ki, 4 milyard dollardan bir az çox yaxşı rəqəmdir. Bu, yaxşı rəqəmdir, amma bizim imkanlarımızın potensialını əks etdirmir. Həqiqətən, burada yalnız energetika, sənaye kooperasiyası, nəqliyyat, logistika, yüngül sənayedən danışmaq olmaz. Bizim birgə fəaliyyətimizin istiqamətləri çoxdur.
Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulan dörd milyarddan artıq birbaşa investisiyalar da pis göstərici deyil. Azərbaycanda Rusiya kapitalı ilə 1270-dən çox müəssisə fəaliyyət göstərir, sözsüz ki, bu da son hədd deyil.
Humanitar əlaqələrə gəldikdə, biz onlara çox böyük əhəmiyyət veririk və rus dilinin inkişafına göstərdiyiniz diqqətə görə Sizə minnətdarıq. Azərbaycanda rus dilində 300 məktəb, bizim aparıcı ali təhsil müəssisələrinin filialları fəaliyyət göstərir. Minlərlə azərbaycanlı gənc Rusiya Federasiyasının aparıcı universitetlərində təhsil alır və biz bu qarşılıqlı fəaliyyəti genişləndirməyə hazırıq.
Hökumətlərarası komissiya işləyir. Elə bu yaxınlarda - gərək ki, 10 gün əvvəl burada, Bakıda hökumətlərarası komissiyanın növbəti iclası keçirildi. O, uğurla fəaliyyət göstərir.
Yeri gəlmişkən, bilirəm ki, bu ilin iyununda Azərbaycanda Rusiya Mədəniyyəti günləri keçirilib. Bu tədbirin təşkilinə görə Sizə minnətdaram.
Əlbəttə, dünən Sizinlə bu mövzuya toxunduq və bu gün davam etdirəcəyik. Məsələ Cənubi Qafqazda vəziyyətin nizamlanmasına aiddir.
Aydındır və hamıya yaxşı məlumdur ki, Rusiya, o cümlədən Ukrayna istiqamətində böhranlarla üzləşir, amma Rusiyanın Cənubi Qafqazda vəziyyətdə tarixi iştirakı son bir neçə ildə bizə bu hadisələrə cəlb olunmağın vacibliyini diktə edir, əlbəttə, tərəflərin lazım bildiyi hissədə.
Əgər biz Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh sazişinin imzalanmasına nail olmaq üçün nəsə edə biləriksə, vəziyyəti delimitasiya, sərhədlərin demarkasiyasına gətirib çıxararıqsa, Sizinlə dəfələrlə qeyd etdiyimiz kimi, müvafiq logistika istiqamətlərinin və ya iqtisadiyyatın qarşısında maneələri aradan qaldırarıqsa, buna çox şad olardıq.
Əlbəttə, Azərbaycana səfərdən sonra baş nazir Paşinyanla əlaqə saxlayacağam və ona danışıqlarımızın nəticələrindən bəhs edəcəyəm.
Bilirəm ki, Azərbaycan tam nizamlanma ilə bağlı bütün prosedurların başa çatmasına istiqamətlənib, bu, mənə yaxşı məlumdur. Bu barədə danışacağıq.
Yekunda dəvətə görə Sizə bir daha təşəkkür etmək istəyirəm. Əminəm ki, bu, çox faydalı diskussiya olacaq və görürəm ki, şəhərdə vəziyyət də çox əlverişlidir. Biz Bakını sevirik. Şəhər gözəldir və ən başlıcası, bir çox başqa böyük yaşayış məntəqələrinin qibtə edəcəyi səviyyədə inkişaf edir".
Prezident İlham Əliyev: "Çox sağ olun".
Avqustun 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin ilə məhdud tərkibdə görüşü başlayıb.

Состоялась встреча президентов Азербайджана и России в узком составе (ОБНОВЛЕНО)
- Уважаемый Владимир Владимирович, от всей души еще раз приветствую Вас в Азербайджане. Добро пожаловать!
Наши встречи носят регулярный характер, мы в этом году уже дважды встречались. Сегодня в рамках государственного визита продолжаем наше общение. По существу мы начали уже со вчерашнего дня - провели обстоятельный обмен мнениями по важным вопросам двусторонней повестки и региональной безопасности. Сегодня продолжим и в узком, и в расширенном формате.
Хотел бы отметить, что мы очень удовлетворены уровнем взаимодействия между нашими странами. Подписанная нами в феврале 2022 года Декларация о союзническом взаимодействии успешно выполняется и в политической сфере, и в экономической. Мы видим очень позитивную динамику, хорошие цифры.
Конечно, сотрудничаем и в энергетике, и в транспорте. Особое внимание уделяем гуманитарному сотрудничеству. И во многих других сферах, поэтому сегодня подробно еще раз пройдемся по повестке дня.
Уверен, что визит будет приятным для Вас и полезным для наших отношений. Еще раз добро пожаловать!
Президент Владимир Путин сказал:
- Спасибо большое, уважаемый Ильхам Гейдарович!
Прежде всего, спасибо за приглашение. Мы с Вами давно договаривались об этом визите, и я очень рад быть в Баку, еще раз полюбоваться этим городом, развитию которого Вы и, знаю это не понаслышке, Ваша супруга уделяете большое внимание. И это видно. Город развивается, развивается успешно, превращается в оазис, я бы сказал, в регионе, безусловно.
Наши отношения развиваются на основе декларации, которую мы с Вами подписали еще в начале 2022 года. Она успешно выполняется, и хороший импульс развитию наших двусторонних связей был придан в ходе Вашего визита в апреле этого года в Москву.
Торгово-экономические связи развиваются успешно. Я согласен с Вами, Вы мне говорили на нашей предыдущей встрече в России о том, что четыре миллиарда [долларов] с небольшим - это хорошая цифра, но она не соответствует потенциалу наших возможностей. Действительно, здесь можно говорить не только об энергетике, но и о промышленной кооперации, транспорте, логистике, легкой промышленности. У нас много направлений для совместной работы.
Четыре с лишним миллиарда долларов прямых инвестиций в азербайджанскую экономику - это тоже неплохой показатель. Более 1 270 предприятий с российским капиталом работает в Азербайджане - и это, безусловно, тоже не предел.
Что касается гуманитарных связей, то мы придаем им очень большое значение и благодарны Вам за то внимание, которое вы уделяете развитию русского языка. 300 школ с русским языком, филиалы наших ведущих высших учебных заведений функционируют в Азербайджане. Тысячи молодых людей из Азербайджана учатся в ведущих вузах Российский Федерации, и мы готовы расширять это взаимодействие.
Работает межправкомиссия. Совсем недавно - десять дней назад, да? - здесь, в Баку, проходило очередное заседание межправкомиссии. Работает успешно.
Кстати, знаю, что в июне этого года были проведены Дни культуры России в Азербайджане. Спасибо Вам большое за организацию этой работы.
Конечно - мы с Вами вчера уже коснулись этой темы, сегодня продолжим, - это касается урегулирования ситуации на Южном Кавказе.
Ясно и всем хорошо известно, что и Россия сталкивается с кризисами, в том числе и прежде всего, конечно, на украинском направлении. Но историческая вовлеченность России в ситуацию на Южном Кавказе, причем даже за последние несколько лет, диктует нам необходимость участия в этих событиях - конечно, в той части, в которой это востребовано сторонами, это без всякого сомнения.
Если мы что-то можем сделать для того, чтобы выйти на подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, довести дело до делимитации, демаркации границы, разблокировать, как мы много раз с Вами об этом говорили, соответствующие направления в логистике и в экономике - мы были бы очень этому рады.
Конечно, после визита в Азербайджан я свяжусь с премьером Пашиняном, расскажу о результатах наших переговоров.
Я знаю, что Азербайджан нацелен на завершение всех процедур, связанных с полным урегулированием, это мне хорошо известно. Поговорим об этом.
В целом, я еще раз хочу Вас поблагодарить за приглашение. Это, уверен, будет очень полезная дискуссия, и я вижу по обстановке в городе - благоприятная. Мы любим Баку. Это красивый город и, что самое главное, развивается так, что многие другие крупные населенные пункты могли бы позавидовать.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо большое.
19 августа состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с российским коллегой Владимиром Путиным в узком составе.
19 августа началась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с российским коллегой Владимиром Путиным в узком составе.