Qəbələdə toyda zəhərlənən 55 nəfərin son durumu AÇIQLANDI (YENİLƏNİB)
Qəbələ rayonunda baş verən kütləvi zəhərlənmə ilə bağlı 55 nəfər Qəbələ Rayon Mərkəzi Xəstəxanası müraciət edib.
Bu məlumat Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) verilib.
"Avqustun 15-i saat 19:00-dan başlayaraq Qəbələ Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına ümumilikdə 55 nəfər (21 kişi, 34 qadın cinsli olmaqla) qida zəhərlənməsi şübhəsilə müraciət edib. Onların hər birinə zəruri tibbi xidmətlər göstərilib. 51 nəfər ambulator müalicə üçün evə buraxılıb, hazırda 3 nəfərin (1 kişi, 2 qadın olmaqla) müalicəsi Yoluxucu xəstəliklər şöbəsində davam etdirilir, vəziyyətləri orta-ağır olaraq qiymətləndirilir. 1 nəfərin isə (qadın cinsli) müalicəsi Təcili yardım şöbəsində davam etdirilir və vəziyyəti stabil olaraq qiymətləndirilir".
Qəbələ rayonunda baş verən kütləvi zəhərlənmə ilə bağlı araşdırmalara başlanılıb.
Bu barədə oxu.az-a Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyindən (AQTA) məlumat verilib.
"Baş verən hadisənin səbəbləri, həmçinin qida zəhərlənməsi olub-olmaması ilə bağlı agentliyin mütəxəssisləri və müvafiq qurumların əməkdaşları tərəfindən araşdırmalara başlanılıb. Araşdırmaların nəticələri ilə bağlı ictimaiyyətə məlumat veriləcək", - deyə məlumatda bildirilir.
Qəbələ rayonunda kütləvi zəhərlənmə olub.
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, gecə saatlarından etibarən rayonun müxtəlif kəndlərindən olan 40 nəfərə yaxın şəxs zəhərlənmə diaqnozu ilə tibbi xidmətə müraciət edib.
Onların hamısının dünən eyni şadlıq sarayında keçirilən toyda iştirak etdiyi məlum olub. Xəstəxanaya müraciət edənlər arasında azyaşlılar da var.

TƏBİB о последнем состоянии 55 отравившихся на свадьбе в Азербайджане (ОБНОВЛЕНО)
В связи с массовым отравлением в Габалинском районе в Центральную районную больницу (ЦРБ) обратились 55 человек.
"С 19:00 15 августа в Габалинскую ЦРБ обратились 55 человек (21 мужчина и 34 женщины) с подозрением на пищевое отравление. Каждому из них были оказаны необходимые медуслуги. 51 человек был выписан домой на амбулаторное лечение, в настоящее время три пациента (1 мужчина и 2 женщины) продолжают лечение в отделении инфекционных заболеваний, их состояние оценивается как средней степени тяжести. Еще одна гражданка продолжает лечение в отделении скорой помощи, и ее состояние оценивается как стабильное", - говорится в информации.
Начато расследование в связи с массовым отравлением в Габалинском районе.
Об этом oxu.az сообщили в Агентстве продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА).
"Специалисты АПБА и сотрудники соответствующих структур начали расследование причин произошедшего", - говорится в информации.
В Габалинском районе зафиксировано массовое отравление.
Как сообщает Qafqazinfo, начиная с ночных часов около 40 человек из различных сел обратились за медпомощью с диагнозом "отравление".
Выяснилось, что все пострадавшие минувшим днем присутствовали на свадьбе, проходившей в одном и том же дворце торжеств. Среди обратившихся в больницу есть и несовершеннолетние.