Banqladeş XİN 7 ölkədən səfirlərini geri çağırıb
Banqladeşin müvəqqəti hökumətindəki Xarici İşlər Nazirliyi bir sıra ölkələrdən səfirlərini geri çağırıb.
xəbər verir ki, bu barədə UNB informasiya portalı məlumat yayıb.
Məlumata görə, qərar Rusiya, Almaniya, Maldiv adaları, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, ABŞ və Yaponiyadakı səfirlərə aiddir.
Qeyd olunur ki, yaxın vaxtlarda bu ölkələrə yeni diplomatik nümayəndələr göndəriləcək.
Xatırladaq ki, avqustun 5-də Banqladeşin Baş naziri Şeyx Hasina istefa verib və ölkəni tərk edib. Ona və hökumətinə qarşı etirazlar iyulun əvvəlində yüksək işsizlik səviyyəsindən narazı olan tələbələrin etirazları ilə başlayıb. Onların hərəkətləri geniş vüsət alıb və toqquşmaya çevrilib. Hazırda ölkədə Nobel Sülh Mükafatı laureatı Məhəmməd Yunusun rəhbərlik etdiyi müvəqqəti hökumət yaradılıb. O, avqustun 8-də and içib.скачать dle 11.3

15.08.2024 22:33 1 062
Согласно информации, решение касается послов в России, Германии, Мальдивской Республике, ОАЭ, Саудовской Аравии, США и Японии.
Отмечается, что в ближайшее время в эти страны будут направлены новые дипломатические представители. Замена послов производится новыми властями Бангладеш на фоне других значительных перестановок в администрации.
5 августа премьер-министр Бангладеш Шейх Хасина ушла в отставку и покинула страну. Протесты против нее и ее правительства начались с выступлений в начале июля недовольных высоким уровнем безработицы студентов. Их акции приобрели массовый характер и переросли в столкновения. В настоящее время в республике сформировано временное правительство, которое возглавил лауреат Нобелевской премии мира Юнус. Оно было приведено к присяге 8 августа.скачать dle 11.3