Banqladeşin keçmiş Baş nazirinə qarşı cinayət işi açılıb
Banqladeşin keçmiş Baş naziri Şeyx Həsinə və daha altı sabiq hökumət məmuruna qarşı cinayət işi açılıb.
"The Daily Star" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, bu, hökumət dəyişikliyindən sonra ona qarşı açılmış ilk cinayət işidir.
Şeyx Həsinə və bir sıra hökumət rəsmiləri iyulun 16-da etiraz aksiyaları zamanı Məhəmmədpur şəhərində ərzaq mağazasının sahibi Əbu Səidin polis tərəfindən güllələnərək öldürülməsində əli olmaqda ittiham edilir.
Nəşrin daha əvvəl yaydığı məlumatda onun polisə təhlükə törətmədiyi, digər etirazçılardan aralıda dayandığı və heç kimə hücum etmədiyi bildirilib. Polis isə fərq qoymadan etirazçılara atəş açıb.
Şeyx Həsinə avqustun 5-də iğtişaşlar fonunda Dəkkədəki rəsmi iqamətgahını tərk edib. Daha sonra o, istefa verdiyini elan edərək Hindistanın Aqartala şəhərinə gedib. “Hindu” nəşri keçmiş Baş nazirin Böyük Britaniyadan sığınacaq istədiyini yazıb. 2006-cı ildə Nobel Sülh Mükafatı laureatı olmuş doktor Məhəmməd Yunus rəsmi olaraq Banqladeşin müvəqqəti hökumətinin başçısı təyin edilib. Avqustun 8-də onun və müvəqqəti hökumətin andiçmə mərasimi keçirilib.скачать dle 11.3

Против экс-премьера Бангладеш завели дело об убийстве
Против бывшей премьер-министра Бангладеш Шейх Хасины и еще шестерых бывших представителей власти заведено дело об убийстве, это первое дело против нее после смены правительства.
Об этом сообщает издание The Daily Star.
Хасину и ряд государственных деятелей обвиняют в причастности к гибели владельца продуктового магазина Абу Сайеда, который был застрелен полицией в столичном районе Мохаммадпур 16 июля во время протестов. Ранее в публикации издания подчеркивалось, что он не представлял угрозы для полиции, стоял поодаль от других протестующих, в руках у него была только палка, с которой он ни на кого не нападал. Полиция стреляла в протестующих без разбора, пишет газета.
Хасина 5 августа на фоне беспорядков покинула официальную резиденцию в Дакке. Затем она заявила об отставке и улетела в индийский город Агартала. Издание Hindu сообщило, что экс-премьер просит убежище в Великобритании. Лауреат Нобелевской премии мира 2006 года доктор Мухаммад Юнус официально назначен на должность главы временного правительства Бангладеш. Он сам и весь состав временного правительства приняли присягу 8 августа.скачать dle 11.3