Azərbaycanda orqan transplantasiyası: Minə yaxın insan ümidlə gözləyir - VİDEO
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, hər il dünyada minlərlə insan orqan transplantasiyası sayəsində xilas olur. Bəs ölkəmizdə bu sahədə vəziyyət necədir?
Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədr müavini Azər Dəmirovun sözlərinə görə, Azərbaycanda meyit donorlarından istifadə üçün müəyyən tələblər mövcuddur.
Dünya təcrübəsində donor bankları əsasən vəfat edən insanların orqanları hesabına formalaşır. Azərbaycanda isə meyit donorundan istifadə etmək istənilsə də, qohumların razılığı olmadığı üçün bu çox vaxt mümkün olmur.

В Азербайджане около тысячи человек с надеждой ждут трансплантации органов - ВИДЕО
Как сообщает xezerxeber.az, ежегодно в мире тысячи людей получают шанс на новую жизнь благодаря трансплантации органов. А какова ситуация в этой области в нашей стране?
По словам заместителя председателя правления Координационного центра донорства и трансплантации органов Азера Демирова, в Азербайджане существуют определенные требования для использования органов скончавшихся людей.
В мировой практике банки органов в основном формируются за счет посмертного донорства. В Азербайджане же это часто невозможно из-за несогласия родственников умерших.