Türkiyədə "TikTok" bloklanacaq?
"Türkiyə hakimiyyəti "Instagram"ı blokladıqdan sonra ölkədə məşhur olan "TikTok" sosial şəbəkə platformasına girişi əngəlləmək fikrində deyil".
"TRT Haber"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbəri Əbdülkadir Uraloğlu məlumat verib.
"TikTok"un bağlanması məsələsi gündəmimizdə yoxdur, biz heç nəyi qadağan etməyi qarşımıza məqsəd qoymuruq. Xarici sosial şəbəkələrin qanunvericiliyimizin tələblərinə əməl etməsini istəyirik", - nazir bildirib.
Uraloğlunun sözlərinə görə, Türkiyə hakimiyyəti sosial şəbəkələrin, o cümlədən "Instagram"ın nümayəndələri ilə əlaqə saxlayır.
"Türkiyədə bütün sosial şəbəkələrin öz nümayəndələri var, hər biri ilə əlaqə saxlayırıq. "Instagram" nümayəndələri ilə bir neçə görüş keçirdik, müəyyən mərhələyə gəldik, mövqeyimizi bildirdik. Yaxın gələcəkdə "Instagram"a giriş qadağasının aradan qaldırılacağına ümid edirik, lakin onlar da başa düşməlidirlər ki, Türkiyə hüquqi dövlətdir və onun qanunvericiliyinə əməl etməlidirlər", - nazir qeyd edib.
Xatırladaq ki, avqustun 2-də Türkiyədə "Instagram"a giriş bloklanıb. Türkiyə hökuməti bu qərarın sosial şəbəkənin yerli qanunvericiliyin tələblərini pozması səbəbindən qəbul edildiyini bildirib.скачать dle 11.3

В Турции прокомментировали возможность закрытия TikTok
Власти Турции не имеют планов закрытия доступа к популярной в стране соцсети TikTok после блокировки Instagram.
Как передает Median.Az, об этом сообщает телеканал TRT Haber
"Вопроса о закрытии TikTok в нашей повестке нет, мы вообще не ставим целью что-либо запретить. Мы хотим, чтобы зарубежные соцсети выполняли требования нашего законодательства", - сказал глава Минтранса Абдулкадир Уралоглу в эфире телеканала, напомнив, что в адрес TikTok высказывается критика относительно его контентной политики.
По словам Уралоглу, турецкие власти находятся на связи с представителями соцсетей, в том числе Instagram. "У всех соцсетей в Турции есть свои представители, мы со всеми находимся на связи. С представителями Instagram провели несколько встреч, дошли до определенной стадии, изложили свою позицию. Мы надеемся на снятие запрета доступа к Instagram в ближайшее время, но и они должны понимать, что Турция является правовым государством и соблюдать ее законодательство", - отметил министр.
2 августа в Турции был заблокирован доступ к Instagram. Турецкие власти заявляли, что это решение принято из-за нарушения соцсетью требований местного законодательства. Переговоры с представителями Instagram ведутся ежедневно, но пока безрезультатно.скачать dle 11.3