MDB ölkələrinin DİN başçıları terrorizmlə mübarizəni müzakirə edib
Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrinin Daxili İşlər Nazirləri Şurasının iclasında ekstremizmə və terrorizmə qarşı mübarizə məsələsi müzakirə edilib və müvafiq qərar qəbul olunub.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Belarusun daxili işlər naziri İvan Kubrakov görüşün yekunu üzrə jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
“Uzun müddətdir müzakirə olunan, həlli yolları işlənib hazırlanan məsələ ekstremizm və terrorizmlə mübarizədir. Vəzifəmiz profilaktik tədbirləri görməyə, insanların ölümünün və cinayətlərin qarşısının alınmasına imkan verəcək tədbirləri və həll yollarını işləyib hazırlamaqdır”, - o deyib.
Kubrakovun sözlərinə görə, Şuranın iclasında ümumilikdə 13 məsələyə, o cümlədən kibercinayətkarlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə ilə bağlı məsələlərə baxılıb. “Bu gün qəbul olunan qərarlar dərhal əlavə tədbirlərin görülməsini tələb edir”, - Belarus DİN başçısı vurğulayıb.
İclasda Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanın daxili işlər nazirləri, MDB-nin Antiterror Mərkəzinin, İcraiyyə Komitəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.скачать dle 11.3

Главы МВД стран СНГ обсудили противодействие терроризму
Вопрос противодействия экстремизму и терроризму обсужден на заседании Совета министров внутренних дел государств СНГ, по нему принято соответствующее решение.
Как передает Median.Az cо ссылкой на ТАСС, об этом сообщил журналистам министр внутренних дел Беларуси Иван Кубраков по итогам встречи.
"Вопрос, который очень долго обсуждался и вырабатывались решения - это противодействие экстремизму и терроризму. Наша задача - выработать те меры и те решения, которые позволят сработать на профилактику, не допустить гибели людей и совершения преступлений", - отметил он.
В целом, по словам Кубракова, на заседании Совета было рассмотрено 13 вопросов, в том числе, касающиеся противодействия киберпреступлениям, распространению наркотиков. "Принятые сегодня решения требуют незамедлительного принятия дополнительных мер", - сказал глава МВД Беларуси.
В заседании участвовали руководители министерств внутренних дел Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, представители Антитеррористического центра СНГ, Исполнительного комитета Содружества.скачать dle 11.3