MDB və ŞƏT-ə üzv ölkələr Daşkənddə terrorizm və ekstremizmə qarşı mübarizəni müzakirə edəcəklər
4-5 sentyabr 2024-cü il tarixində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının(ŞƏT) Regional Antiterror Strukturunun Onuncu Beynəlxalq Elmi-Praktiki Konfransı və Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Antiterror Mərkəzləri nəzdində Elmi Məsləhət Şurasının II Konfransı keçiriləcək.
bu barədə Müstəqil Dövlətlər Birliyinin İcraiyyə Komitəsinin saytına istinadən xəbər verir.
Konfranssa ŞƏT və MDB-yə daxil olan dövlətlərin səlahiyyətli orqanlarının, MDB orqanlarının işçi strukturlarının, beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən təhsil və elmi-analitik təşkilatların nümayəndə heyətlərinin iştirakı planlaşdırılır.
Həmçinin konfransda BMT, MDB, İnterpol və sair nüfuzlu təşkilat və qurumların iştirakı gözlənilir.
Konfransın əsas məqsədi terrorizm və ekstremizmə qarşı mübarizədə qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın təkmilləşdirilməsi üçün tədbirlərin işlənib hazırlanması, yeni çağırışlar və təhlükəsizlik təhdidləri ilə bağlı iştirakçıların ümumi anlaşma və yanaşmalarının formalaşdırılmasıdır.
Bundan əlavə, Özbəkistan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti MDB Antiterror Mərkəzinin koordinasiyasının və MDB ölkələrinin səlahiyyətli orqanlarının birgə iştirakı ilə "Şərq-Antiterror - 2024" antiterror təlimlərini keçirəcək.
Təlimin məqsədi mühüm infrastruktur obyektlərində və insanların sıx olduğu yerlərdə terror aktlarının müəyyən edilməsi və qarşısının alınması üzrə birgə antiterror tədbirlərinin həyata keçirilməsi zamanı MDB-yə üzv dövlətlərin səlahiyyətli orqanlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsidir.скачать dle 11.3

Антитеррористические учения стран СНГ пройдут в Ташкенте
4-5 сентября 2024 года в городе Ташкент будет проводиться Десятая международная научно-практическая конференция Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и Вторая конференция Содружества Независимых Государств (СНГ) по борьбе с терроризмом и экстремизмом.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на cis.minsk.by.
В них намечается участие делегаций компетентных органов государств, входящих в ШОС и СНГ, рабочих структур органов СНГ, международных организаций, а также учебных и научно-аналитических организаций, задействованных в изучении проблем противодействия терроризму и экстремизму.
Также в конференции примут участие представители ООН, АТЦ СНГ, Интерпола, ЕАГ, СВМДА и др.
Основной целью проведения конференции является обмен передовым опытом по противодействию терроризму и экстремизму, выработка мер по совершенствованию международного сотрудничества в данном направлении, формирование единого понимания и подходов участников к новым вызовам и угрозам безопасности.
Кроме того, Службой государственной безопасности Республики Узбекистан при координирующей роли АТЦ СНГ будет проводиться совместное антитеррористическое учение компетентных органов стран содружества "Восток-Антитеррор - 2024".
Целью учений является совершенствование деятельности компетентных органов государств - участников СНГ при проведении совместных антитеррористических мероприятий по выявлению и пресечению терактов на объектах критически важной инфраструктуры и в местах массового пребывания людей.скачать dle 11.3