MDB liderlərinin sammitində hərbi əməkdaşlıq, terrorizmə qarşı mübarizə müzakirə olunacaq
Oktyabrda Düşənbədə keçiriləcək MDB Dövlət Başçıları Şurasının iclasının əsas mövzuları hərbi əməkdaşlıq və enerji təhlükəsizliyi olacaq.
"Report"un "Belta"ya istinadən verdiyi məlumata görə, bunu MDB-nin baş katibinin birinci müavini İqor Petrişenko bildirib.
"MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının və Dövlət Başçıları Şurasının iclasları oktyabrın 9 və 10-da Düşənbədə (Tacikistan) keçiriləcək", - İ.Petrişenko qeyd edib.
İclaslar zamanı iştirakçı ölkələr arasında qarşılıqlı fəaliyyətin əsas istiqamətlərinin, o cümlədən hərbi əməkdaşlıq və regional təhlükəsizlik məsələlərinin müzakirəsi planlaşdırılır. Enerji təhlükəsizliyi, terrorizmə və ekstremizmə qarşı mübarizəyə xüsusi diqqət yetiriləcək.
Bundan əlavə, sammitdə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) MDB-də ona müşahidəçi statusu verilməsi ilə bağlı müraciətinə baxılması planlaşdırılır.скачать dle 11.3

Лидеры СНГ на саммите в Душанбе обсудят энергобезопасность и военное сотрудничество
Как передает Median.Az со ссылкой на Белта, об этом сообщил первый заместитель генерального секретаря СНГ Игорь Петришенко.
"Заседания Совета министров иностранных дел и Совета глав государств Содружества пройдут 9 и 10 октября в Душанбе (Таджикистан)", - сказал Петришенко.
В ходе заседаний планируется обсудить ключевые направления взаимодействия стран-участниц, включая вопросы военного сотрудничества, правоохранительной деятельности и региональной безопасности. Особое внимание будет уделено энергетической безопасности, противодействию терроризму и экстремизму, а также правозащитной тематике.
Кроме того, на саммите планируется рассмотреть обращение Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) о предоставлении ей статуса наблюдателя при СНГ.