Ermənistan və Azərbaycan sərhədçiləri arasında mübahisə olub?
"Tavuş rayonunun Kirants kəndində yeni yolun çəkilməsi prosesində Ermənistan və Azərbaycan sərhədçiləri arasında mübahisə olmayıb".
Bu barədə Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidməti (MTX) "Sputnik Ermənistan"ın sorğusuna cavab olaraq bildirib.
"Kirants kəndində yeni yol marşrutu ilə bağlı Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin sərhəd qoşunları və Azərbaycan sərhədçiləri arasında mübahisə yaranmayıb. MTX-də Kirants kəndi ətrafında delimitasiyadan sonra yeni yolun çəkilməsi ilə Azərbaycanın razılaşmaması barədə məlumat yoxdur", - deyə məlumatda vurğulanıb.
Öz növbəsində, Ermənistanın Ərazi İdarəetmə və İnfrastruktur Nazirliyi agentliyin sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, yeni yolun tikintisi delimitasiya işlərindən sonra başlayıb.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl sosial şəbəkələrdə Kirants kəndində yeni sərhədin çəkilməsi ilə bağlı Ermənistan və Azərbaycan sərhədçiləri arasında dəfələrlə mübahisələrin yarandığı barədə məlumatlar yayılıb.
Xatırladaq ki, mayın 15-də Azərbaycan-Ermənistan sərhədində Azərbaycanın baş nazir müavini Şahin Mustafayev və ermənistanlı həmkarı Mqer Qriqoryanın sədrliyi ilə dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə komissiyaların 9-cu görüşü keçirilib.
Görüş zamanı tərəflər Bağanis Ayrım (AR) - Bağanis (ER), Aşağı Əskipara (AR) - Voskepar (ER), Xeyrimli (AR) - Kirants (ER) və Qızılhacılı (AR) - Berkaber (ER) yaşayış məntəqələri arasında bilavasitə sərhəd xəttinin hissələrinin təsvir protokolunu razılaşdırıblar.скачать dle 11.3

Был ли спор между армянскими и азербайджанскими пограничниками?
Об этом сообщили в Службе национальной безопасности (СНБ) Армении в ответ на запрос Sputnik Армения.
Ранее в социальных сетях появились сообщения о том, что между пограничниками Армении и Азербайджана якобы возникали споры по поводу делимитации и демаркации границы в селе Киранц.
"Касательно нового маршрута дороги в селе Киранц споров между погранвойсками СНБ Армении и пограничниками Азербайджана не возникало. У СНБ нет данных о несогласии Азербайджана с прокладкой новой дороги после делимитации в районе села Киранц", - говорится в сообщении.
В свою очередь, в Министерстве территориального управления и инфраструктур в ответ на запрос Sputnik Армения сообщили, что строительство новой дороги началось уже после работ по делимитации.
Напомним, что 15 мая на азербайджано-армянской границе под председательством вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна состоялась 9-я встреча комиссий по делимитации госграницы.
В ходе встречи стороны согласовали протокол-описание отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис Айрым (АР) - Баганис (РА), Ашагы Аскипара (АР) - Воскепар (РА), Хейримли (АР) - Киранц (РА) и Гызыгаджылы (АР) - Беркабер (РА).скачать dle 11.3