05.08.2024 12:06 1 935
Avqustun 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev paytaxtın Xətai rayonu ərazisində "Cavanşir" körpüsünün yerində inşa olunmuş şəhər əhəmiyyətli yeni avtomobil yolunun açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin "Azəryolelmitədqiqatlayihə" İnstitutunun direktoru Azər Nemətli dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Bakı şəhərində nəqliyyatın hərəkətinin tənzimlənməsi və tıxac probleminin nisbətən azaldılması məqsədilə Xətai rayonu ərazisində Üzeyir Hacıbəyov küçəsində yerləşən və uzun illər istismar edildiyindən yükgötürmə qabiliyyətini itirmiş, uzunluğu 202 metr, eni 17,3 metr təşkil edən 12 aşırımlı "Cavanşir" körpüsü sökülərək, yerində şəhər əhəmiyyətli yeni avtomobil yolunun tikintisi işləri həyata keçirilib. Dörd hərəkət zolaqlı yeni yolun uzunluğu 400 metrdir.
Məlumat verilib ki, həm nəqliyyat vasitələrinin, həm də piyadaların ərazidə rahat və təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək üçün yeni piyada səkiləri salınıb. Layihəyə uyğun olaraq, ayırıcı zolaqlarda və yol kənarlarında əlavə abadlıq işləri görülüb, münbit torpaq qatı verilərək yeni yaşıllıq ərazilər salınıb, ən müasir işıqlandırma sistemi yaradılıb.
Xatırladaq ki, Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Afiyəddin Cəlilov və Üzeyir Hacıbəyli küçələri istiqamətində yerləşən, uzunluğu 202, eni 17,3 metr olan "Cavanşir" yolötürücüsü dəmir yolu vasitəsilə yüklərin qısa zamanda dəniz limanına çatdırılması üçün 1962-ci ildə istismara verilmişdi. Həmin ərazidə dəmir yolu şəbəkəsinin ləğv edilməsi ilə körpünün əvvəlki əhəmiyyətini itirməsi, həmçinin yolötürücüsünün yükgötürmə qabiliyyətinin müasir normativ yük təsirinə cavab vermədiyi nəzərə alınaraq təhlükəsizlik baxımından bu qurğunun sökülməsi məqsədəuyğun hesab edilmişdi.

Президент принял участие в открытии автомобильной дороги, построенной на месте моста Джаваншира - ФОТО (ОБНОВЛЕНО)
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, директор Института "Азерйолэлмитедгигатлайихе" Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Азер Нематли проинформировал главу государства о проделанной работе.
Отметим, что в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева, в целях регулирования движения транспорта и относительного уменьшения проблем с пробками в городе Баку расположенный на улице Узеира Гаджибейли на территории Хатаинского района 12-пролетный мост Джаваншира длиной 202 метра, шириной 17.3 метра, который за долгие годы эксплуатации утратил грузоподъемность, был демонтирован, на его месте построена новая автомобильная дорога. Длина новой четырехполосной дороги составляет 400 метров.
Было сообщено, что для обеспечения удобного и безопасного передвижения как транспортных средств, так и пешеходов на территории построены новые тротуары. В соответствии с проектом на разделительных полосах и обочинах были проведены дополнительные работы по благоустройству, созданы новые озеленительные зоны путем добавления плодородного слоя почвы, установлена самая современная система освещения.
Напомним, что путепровод Джаваншира длиной 202 метра, шириной 17.3 метра, который располагался в направлении улиц Афияддина Джалилова и Узеира Гаджибейли Хатаинского района города Баку, был сдан в эксплуатацию в 1962 году для обеспечения быстрой доставки грузов в морской порт по железной дороге. Принимая во внимание, что мост утратил прежнее значение в связи с ликвидацией железнодорожной сети на этой территории, а также то, что грузоподъемность путепровода не соответствовала современным нормативам, было признано целесообразным с точки зрения безопасности демонтировать это сооружение.
5 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии новой автомобильной дороги, построенной на месте моста Джаваншира в Хатаинском районе Баку.