Azərbaycanda idmançılara xüsusi paralimpiya təqaüdü veriləcək
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın olimpiya və paralimpiya çempionlarına dövlət dəstəyinin artırılması haqqında Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycanın paralimpiya çempionları üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi paralimpiya təqaüdü təsis olunur və onun aylıq məbləği minimum aylıq əməkhaqqı məbləğinin iki misli miqdarında müəyyən edilir.
Müəyyən edilir ki, bu Fərmanın 1-ci hissəsi ilə təsis edilən təqaüd Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilir.
Azərbaycanın olimpiya çempionları üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi olimpiya təqaüdünün məbləği minimum aylıq əməkhaqqı məbləğinin dörd misli miqdarında müəyyən edilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане учреждена стипендия для паралимпийских чемпионов
Президент Азербайджанской Республики (АР) Ильхам Алиев подписал указ об увеличении государственной поддержки олимпийских и паралимпийских чемпионов Азербайджана.
Об этом сообщается на сайте President.az.
Согласно документу, для паралимпийских чемпионов Азербайджана учреждается специальная паралимпийская стипендия Президента АР, и ее ежемесячный размер устанавливается в размере двух минимальных месячных заработных плат. Эта стипендия будет выплачиваться Министерством молодежи и спорта страны за счет государственного бюджета Азербайджана.
Размер специальной олимпийской стипендии Президента Азербайджанской Республики для олимпийских чемпионов определяется в размере четырех минимальных месячных заработных плат. В связи с этим в части 1 указа Президента Азербайджана "Об учреждении для олимпийских чемпионов Азербайджана специальных олимпийских стипендий Президента Азербайджанской Республики" слова "1 300 (тысяча триста) манатов" заменяются словами "в размере четырех минимальных месячных заработных плат".скачать dle 11.3