Keçmiş deputatlığa namizəd dələduzluğa görə həbs edilib - FOTO
2020-ci ildə Milli Məclisə növbədənkənar seçkidə 109 saylı Balakən seçki dairəsindən deputatlığa namizəd olmuş Vüqar Məmmədov həbs edilib.
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, ixtisasca hüquqşünas olan Vüqar Seyfulla oğlu Məmmədov 5 nəfərə qarşı dələduzluq etməkdə ittiham olunur.
Keçmiş deputatlığa namizəd zərərçəkmişlərə yaxınlarını dövlət qurumlarında işə düzəldəcəyi, torpaq sahələrinin özəlləşdirilməsinə və həbsdə olan şəxsin cəzasını yüngülləşdirməsinə dəstək göstərəcəyi barədə yalan vədlər verib. İttihama görə, o, zərərçəkmişlərin ümumilikdə 173 min 600 manat pulunu ələ keçirib.
Zəli biznesi ilə də məşğul olmuş V.Məmmədov özünü təqsirli bilmir, zərərçəkmişlərin ona böhtan atdığını deyir. O, həmin şəxslərdən birini - Sarvan Alıyevi tanıdığını, seçki kampaniyasında könüllü dəstək olmaq üçün namizədə pul verdiyini bildirib. Məqsəd isə deputat seçiləcəyi təqdirdə həmin şəxsə kommersiya məqsədilə torpaq sənədləşdirməyə köməklik göstərilməsi olub.
Dediyinə görə, seçki kampaniyasında ona fərqli məqsədlərlə 200 min manat ianə ediblər. Həmin pullar da seçki qərargahının icarəyə götürülməsinə, təşviqat işlərinə və digər yerlərə xərclənib.
Toplanmış sübutlar əsasında Vüqar Məmmədova qarşı Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (təkrar külli miqdarda dələduzluq) maddəsi ilə ittiham elan edilib, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Экс-кандидат в депутаты Милли Меджлиса арестован за мошенничество - ФОТО
Арестован экс-кандидат в депутаты Милли Меджлиса, юрист Вугар Мамедов. В 2020 году он выдвигал свою кандидатуру от 109-го Балакенского избирательного округа.
Согласно полученной Qafqazinfo информации, В.Мамедов обвиняется в мошенничестве в отношении пяти человек.
Бывший кандидат в депутаты дал потерпевшим ложные обещания о том, что устроит их родственников на работу в государственные учреждения, поможет приватизировать земельные участки и смягчить наказания заключенным. Согласно обвинению, он присвоил у потерпевших в общей сложности 173 600 манатов.
В.Мамедов, который также занимался реализацией пиявок, не считает себя виновным и заявляет, что показания потерпевших - клевета. Одного из потерпевших - Сарвана Алыева он знает лично еще со времен проведения избирательной кампании. Так, С.Алыев финансово поддержал кампанию, а В.Мамедов за это обещал помочь ему в оформлении земельного участка.
По его словам, на его избирательную кампанию в целом пожертвовали 200 000 манатов. Эти деньги были потрачены на аренду избирательного штаба, агитационную работу и др.
На основании собранных доказательств Вугару Мамедову предъявлено обвинение по статье 178.3.2 (мошенничество в особо крупном размере) Уголовного кодекса АР, в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста.