Şamaxıda toyda zəhərlənənlərin SON VƏZİYYƏTİ açıqlandı (YENİLƏNİB)
Bu məlumat oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) verilib.
"16.07.2024-cü il tarixində Şamaxı rayonunun Məlikçobanlı kəndindən zəhərlənmə şübhəsi ilə 21 nəfər (11 nəfəri qadın, 10 nəfəri kişi cinsli olmaqla) Şamaxı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına hospitalizasiya olunub. Onlardan 5-i azyaşlı olub.
Hospitalizasiya olunan şəxslərin hər birinə zəruri tibbi yardım göstərilib və ambulator müalicə üçün evə buraxılıb", - deyə məlumatda qeyd olunur.
"Şamaxıda baş verən kütləvi zəhərlənmə hadisəsinin araşdırılması ilə bağlı Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən müvafiq qurumların əməkdaşları ilə birgə araşdırmalara başlanılıb".
Bunu oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyindən (AQTA) bildiriblər.
"Hadisənin səbəblərinin müəyyənləşdirilməsi üçün vətəndaşa məxsus həyətyanı sahədə təşkil olunmuş toy mərasimində istehlak edilən müxtəlif qida məhsullarından nümunələr götürülərək laborator müayinələrə cəlb edilib.
İlkin ehtimallara əsasən, hadisə ev şəraitində hazırlanmış məhsulların istehlakı nəticəsində baş verib.
Faktla bağlı araşdırmalar davam etdirilir", - deyə məlumatda vurğulanır.
Şamaxıda kütləvi zəhərlənmə hadisəsi qeydə alınıb.
APA xəbər verir ki, hadisə Şamaxının Məlikçobanlı kəndində qeydə alınıb.
İlkin məlumata görə, toyda iştirak edən 21 nəfər kəskin zəhərlənmə diaqnozu ilə rayon mərkəzi xəstəxanasına çatdırılıb.
Ona yaxın sakin təcili tibbi yardım avtomobili ilə aparılıb, digərləri isə xəstəxanaya özləri gəliblər.
Hazırda vəziyyətlərinin normal olduğu bildirilir. İlkin ehtimala görə, zəhərlənməyə toyda verilən tort səbəb olub.

Стало известно о нынешнем состоянии отравившихся на свадьбе в Шамахинском районе
"16 июля в Шамахинскую центральную районную больницу с признаками интоксикации поступил 21 человек (11 женского, 10 мужского пола) из села Меликчобанлы, в том числе пятеро детей.
Каждому из них была оказана необходимая медицинская помощь и назначено амбулаторное лечение", - отметили в структуре.
В связи с массовым отравлением в Шамахинском районе специалистами Агентства продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) совместно с сотрудниками соответствующих структур начато расследование.
Об этом в ответ на запрос oxu.az сообщили в структуре.
"Для установления причин инцидента были взяты образцы различных продуктов питания, употреблявшихся на свадебном торжестве, которое проходило на частной территории. Все собранные образцы направлены на лабораторные исследования.
По предварительным данным, причиной массового отравления могли стать блюда, приготовленные в домашних условиях. Расследование продолжается", - говорится в заявлении АПБА.
В Шамахинском районе произошел неприятный инцидент, омрачивший радостное событие.
Как сообщает АПА, в селе Меликчобанлы во время свадебного торжества произошло массовое отравление гостей, в результате которого 21 человек оказался на больничной койке.
По предварительной версии, виновником происшествия стал свадебный торт. Праздничный десерт, призванный стать кульминацией торжества, превратился в источник неприятностей для участников мероприятия. Гости, отведавшие угощение, вскоре почувствовали себя плохо и обратились за медицинской помощью.
Около десяти пострадавших были доставлены в Центральную районную больницу на машинах скорой помощи, остальные добрались до медицинского учреждения самостоятельно. Все пациенты поступили с диагнозом "острое отравление".