Təzyiqi aşağı salan və demensiyadan qoruyan qidalar - HƏKİM MƏSLƏHƏTİ
gazeta.ru-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın "DocMed" klinikasının kardioloqu və terapevti Yaroslav Aşıxmin məlumat verib.
"Birincisi, hipertoniya (yüksək qan təzyiqi) üçün çox faydalı qidalara giləmeyvələr daxildir. Həftədə 150-200 qram giləmeyvə antioksidant ehtiyacını ödəyir. İkincisi, taxıl məhsulları, yəni cilalanmamış qarabaşaq yarması, qəhvəyi düyü, çörək və makaron yemək vacibdir. Üçüncüsü, göyərtilərin qan təzyiqini aşağı salmağa kömək edə biləcəyinə dair elmi sübutlar var. Onlar həm də parkinson və alzheymer xəstəlikləri riskini azaldır", - deyə Aşixmin bildirib.
Həkim qeyd edib ki, ən sağlam pəhrizlərdən biri Aralıq dənizi pəhrizidir. Buraya çoxlu meyvə, tərəvəz, taxıllı məhsullar, az yağlı süd məhsulları və yağlı balıq daxildir. Bu, əlavə olaraq qidada duzun məhdudlaşdırılması və göyərti istehlakının artırılmasını nəzərdə tutur.
"Qırmızı ətin ümumi sağlamlığa və hipertoniyaya necə təsir etdiyi ilə bağlı mübahisələr var. Emal olunmuş ət, yəni kolbasa mütləq ki, qan damarlarına zərərlidir. Pendir, süd məhsulları və quş əti isə hipertonik xəstələr üçün zərərli deyil", - kardioloq bildirib.скачать dle 11.3

Какие продукты снижают давление и защищают от деменции?
Как сообщает Median.Az, об этом gazeta.ru рассказал кардиолог-терапевт клиники DocMed Ярослав Ашихмин.
"Во-первых, при гипертензии (повышенное давление) к очень полезным продуктам, суперфудам, можно отнести ягоды. 150-200 граммов ягод в неделю закрывают потребность в антиоксидантах. Во-вторых, важно есть цельнозерновые продукты, то есть гречку нешлифованную, бурый рис, цельнозерновой хлеб, макароны из цельнозерновой муки. В-третьих, есть надежные научные данные о том, что зелень может помочь снизить давление. Также она уменьшает риск болезней Паркинсона и Альцгеймера. И важно потреблять достаточно клетчатки", - рассказал Ашихмин.
Одна из самых полезных диет - это средиземноморская, отметил врач. Она включает много фруктов, овощей, цельных зерен, нежирных молочных продуктов, жирной рыбы. На ее основе была создана диета DASH для борьбы с гипертензией. Она подразумевает дополнительное ограничение соли и увеличение потребления зелени.