Sürücülərin NƏZƏRİNƏ: Rüsum TƏSDİQLƏNDİ
Nazirlər Kabineti "Ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərin peşə fəaliyyətinə və davranışına, iş və istirahət rejiminin xüsusiyyətlərinə, habelə avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin və yük daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara və taksi minik avtomobillərinin sürücüləri üçün etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlığın qiymətləndirilməsinin nəticələrinə dair sənədin forması və qiymətləndirilmənin aparılmasına görə haqqın məbləği"ni təsdiq edib.
Qərara əsasən, "Ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərin peşə fəaliyyətinə və davranışına, iş və istirahət rejiminin xüsusiyyətlərinə dair xüsusi hazırlığının qiymətləndirilməsinin nəticələrinə dair sənədin forması", eləcə də "Taksi minik avtomobillərinin sürücülərinin etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlığının qiymətləndirilməsinin nəticələrinə dair sənədin forması" təsdiq edilib, Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərin peşə fəaliyyətinə və davranışına, iş və istirahət rejiminin xüsusiyyətlərinə dair hazırlıqlarının, habelə taksi minik avtomobillərinin sürücülərinin etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlıqlarının qiymətləndirilməsinin aparılmasına görə haqqın məbləği 35 manat müəyyən edilib.
Qərar "Ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərin peşə fəaliyyətinə və davranışına, iş və istirahət rejiminin xüsusiyyətlərinə, habelə avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin və yük daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair hazırlıq üzrə Xüsusi Proqram"ı bitirmək haqqında müvafiq şəhadətnamələrə malik şəxslərə şəhadətnamənin etibarlılıq müddətinin sonunadək və 2024-cü il 1 iyul tarixinədək "Taksi minik avtomobillərinin sürücüləri üçün etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlıq" keçmiş şəxslərə şamil edilmir.скачать dle 11.3

Установлена пошлина за оценку подготовки водителей общественного транспорта и такси
Кабинет министров Азербайджана утвердил "Форму документа о результатах оценивания специальной подготовки водителей, осуществляющих внутренние пассажирские и грузовые перевозки автомобильным транспортом общего пользования, по их профессиональной деятельности и поведению, особенностям режима работы и отдыха, а также нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские и грузовые перевозки, и для водителей такси по этическому поведению и нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские перевозки, и размер оплаты за проведение оценивания".
Согласно документу, утверждены "Форма документа о результатах оценивания специальной подготовки водителей, осуществляющих внутренние пассажирские и грузовые перевозки автомобильным транспортом общего пользования, по их профессиональной деятельности и поведению, особенностям режима работы и отдыха", а также "Форма документа о результатах оценивания специальной подготовки водителей такси по этическому поведению и нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские перевозки".
Государственным экзаменационным центром (ГЭЦ) установлена сумма оплаты в размере 35 манатов за проведение оценивания подготовки водителей, осуществляющих внутренние пассажирские и грузовые перевозки общественным автомобильным транспортом, по их профессиональной деятельности и поведению, особенностям режима работы и отдыха, а также специальной подготовки водителей такси по этическому поведению и нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские перевозки.
Постановление не распространяется на лиц, имеющих соответствующие свидетельства об окончании "Специальной программы по подготовке водителей, осуществляющих внутренние пассажирские и грузовые перевозки автомобильным транспортом общего пользования, по их профессиональной деятельности и поведению, особенностям режима работы и отдыха, а также нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские и грузовые перевозки", до окончания срока действия свидетельства и на лиц, прошедших "Специальную подготовку для водителей такси по этическому поведению и нормативным правовым актам, регулирующим автомобильные пассажирские перевозки" до 1 июля 2024 года.скачать dle 11.3