Bir qrup şəxs üçün parklanma ödənişsiz olacaq
APA xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında "Yol hərəkəti haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliklərin üçüncü oxunuşda müzakirəsi zamanı deputat Kamal Cəfərov deyib.
Deputat bildirib ki, həm ikinci oxunuş zamanı, həm də zamanla işçi qaydada da təkliflər daxil olub: "Bu barədə qanunvericilik təşəbbüsü subyektinin nümayəndəsi ilə müzakirəmizdən sonra bir sıra təkliflər qanun layihəsində öz əksini tapıb. Birinci təklif xidməti parklanma yerində ödənişsiz saxlayacaq subyektlərin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi ilə bağlıdır. Təklif edilir ki, diplomatik nümayəndəlik və konsulluqların, diplomatik nümayəndəlik statusuna (immunitetinə) malik beynəlxalq təşkilatların, habelə onların diplomatik personalı xidməti parklanma hüququndan istifadə edə bilsin. İkinci təklif isə skuterlərin hərəkətinə dair tələblərlə bağlıdır. Burada da "sükanı tutmadan hərəkət etmək" sözünün əvvəlinə "sükanı olduğu halda" sözlərinin əlavə edilməsi təklif edilir. Üçüncü təklif isə uyğunlaşdırma xarakterlidir. 45-2 maddənin 6-ci bəndində "müvafiq icra hakimiyyəti orqanının" sözündən sonra "müəyyən etdiyi qurum" sözünün əlavə edilməsi təklif edilir".скачать dle 11.3

В Азербайджане дипперсонал сможет воспользоваться правом служебной парковки
Как сообщает АПА, об этом заявил депутат Кямал Джафаров в ходе обсуждения предложенных поправок к закону "О дорожном движении" в третьем чтении на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Он отметил, что предложения поступили как во втором чтении, так и в рабочем порядке.
"После того, как мы обсудили это с представителем субъекта законодательной инициативы, ряд предложений нашел отражение в законопроекте. Право служебной парковки предлагается предоставить дипломатическому персоналу диппредставительств и консульств, международных организаций, имеющих статус (иммунитет) дипломатических представительств. Второе предложение связано с требованиями к передвижению самокатов. Третье предложение носит адаптационный характер. В пункт 6 статьи 45-2 предлагается добавить слова "учреждение, определяемое соответствующим органом исполнительной власти", - сказал Кямал Джафаров.скачать dle 11.3