“Culfa” tankerinin təmiri başa çatıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına məxsus “Culfa” tankeri təmir olunub.
“Report”un ASCO-ya istinadən verdiyi məlumata görə, “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılan təmir çərçivəsində tankerin sualtı və suüstü hissələri təmizlənərək rənglənib.
Həmçinin avar vallarının, pərlərin, baş göyərtədə buxar borusu, köməkçi qazanların klapanları, baş və köməkçi mühərriklərdə yağ və hava soyuducuları, sükan və köməkçi qurğuları, kinqston qutuları, lövbər zəncirləri, nasosları təmir olunub. Bundan başqa, gəmidə lazımi gövdə-qaynaq işləri aparılıb, onun idarəetmə sistemləri sazlanıb.
Təmirdən sonra gəmi yenidən istismara qaytarılıb.
Qeyd edək ki, “Culfa” tankeri indiyədək “Şuşa” adı ilə istismar edilirdi. Dəyişiklik Xəzərdənkənar sularda eyniadlı gəminin (“Aframax” tipli “Şuşa” tankeri) istifadəyə verilməsi nəzərə alınaraq həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Завершен ремонт танкера "Джульфа"
Отремонтирован танкер "Джульфа", принадлежащий морскому транспортному флоту ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" (ASCO).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ASCO, в рамках ремонта, проведенного на судоремонтно-строительном заводе "Зых" подводная и надводная части танкера были очищены и покрашены.
Также отремонтированы гребные винты, дымовая труба на главной палубе, клапаны вспомогательных котлов, охладители масла и воздуха в главных и вспомогательных двигателях, рулевые и вспомогательные устройства, кингстоны, якорные цепи, насосы. Кроме того, на судне были проведены необходимые сварочные работы корпуса и отлажены системы его управления.
Судно возвращено в эксплуатацию после ремонта.
Следует отметить, что танкер "Джульфа" до сих пор эксплуатировался под названием "Шуша". Изменение внесено с учетом ввода в эксплуатацию одноименного судна (танкера типа "Афрамакс" "Шуша") за пределами Каспия.скачать dle 11.3