19.06.2024 20:34 1 677
Qeyd edək ki, İtaliya Ticarət Agentliyinin Bakı ofisi İtaliyanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə birgə iyunun 19-da “Made in Italy” brendi altında qida və şərab sektoruna aid malların təşviqi məqsədilə silsilə tədbirlər təşkil edib.
Bu tədbirlərin bir hissəsi qida və şərab sənayesində fəaliyyət göstərən 13 İtaliya şirkətinin Azərbaycana səfəri və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə Bakıda onlar üçün ikitərəfli görüşlərin təşkili olub.
Səfir bəyan edib ki, bugünkü tədbirlərin məqsədlərindən biri Azərbaycan ilə qida və içkilər sahəsində əlaqələri gücləndirmək və bu malların Azərbaycan bazarına idxalını artırmaqdır.
“İtaliya ixracının strukturunda ərzaq məhsulları və içkilərin ixracı əsas yerlərdən birini tutur. Azərbaycana içki və qida məhsullarının ixracının artımı 13 % təşkil edib, lakin biz bu göstəricinin daha da artmasını hədəfləmişik”, - diplomat deyib.
O həmçinin Azərbaycanla əməkdaşlığın İtaliya üçün vacib olduğunu qeyd edib: “Biz əlaqələri inkişaf etdirmək üçün bir sıra beynəlxalq tədbirlərdən istifadə edəcəyik. O cümlədən noyabrda Bakıda keçiriləcək COP29 konfransından”.

19.06.2024 20:34 1 692
Отметим, что бакинский офис Торгового агентства Италии в сотрудничестве с посольством Италии в Азербайджане 19 июня организовали серию мероприятий по продвижению товаров продовольственного и винодельческого секторов под брендом Made in Italy.
Частью этих мероприятий стал визит в Азербайджан 13 итальянских компаний, действующих в сферах продовольствия и виноделия, организация для них двухсторонних встреч в Баку для развития сотрудничества.
Посол заявил о том, что одной из целей сегодняшних мероприятий является усиление связей с Азербайджаном в сфере продовольствия и напитков и увеличение показателей импорта этих товаров на азербайджанский рынок.
"Экспорт продовольствия и напитков занимает одно из основных мест в структуре экспорта Италии. Рост экспорта напитков и продовольствия в Азербайджан составил 13%, но мы нацелены на дальнейший рост этого показателя", - сказал дипломат.
Он также отметил, что сотрудничество с Азербайджаном имеет важное значение для итальянской стороны.
"Для развития связей мы будем использовать ряд международных мероприятий. В частности, COP29, который состоится в Баку в ноябре", - сказал посол.скачать dle 11.3