Əli Şamxani: İranın nüvə proqramı Qərbin təzyiqinə boyun əyməyəcək
İranın nüvə proqramı Nüvə Silahlarının Yayılmaması haqqında Müqaviləyə (NPT) sadiq qalır və ABŞ, eləcə də digər Qərb ölkələrinin təzyiqlərinə boyun əyməyəcək.
Bu barədə İran ali rəhbərinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Əli Şamxani “X” sosial şəbəkəsindəki rəsmi səhifəsində yazıb.
“İranın nüvə proqramı milli iradə və inkişaf strategiyasına əsaslanır. NPT-yə və öhdəliklərə sadiq qalaraq, o, təzyiqlərə boyun əyməyəcək. ABŞ və bəzi Qərb ölkələri bacarsaydılar, İranın nüvə sənayesini ləğv edərdilər”, - o deyib.
Xatırladaq ki, iyunun 5-də Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (BAEA) İdarəçilər Şurası İranı agentliklə əməkdaşlıq etmədiyinə görə tənqid edən yeni qətnamə qəbul edib. Qətnamə Böyük Britaniya, Almaniya və Fransa tərəfindən təklif edilib.
İyunun 8-də Fransa prezidenti Emmanuel Makron bildirib ki, Paris və Vaşinqton İranın regiondakı vəziyyəti qeyri-sabit hala gətirən hərəkətlərini dayandırması və nüvə proqramı ilə bağlı mövqeyini dəyişdirməsi üçün Tehrana təzyiq göstərmək niyyətindədir.скачать dle 11.3

Али Шамхани: Ядерная программа Ирана не поддастся давлению Запада
Об этом советник верховного лидера исламской республики по политическим вопросам Али Шамхани написал на своей официальной странице в социальной сети "Х".
"Ядерная программа Ирана опирается на национальную волю и стратегию развития. Приверженная ДНЯО и гарантиям, она не поддастся давлению. США и некоторые западные страны ликвидировали бы ядерную промышленность Ирана, если бы могли", - добавил он.
5 июня Совет управляющих МАГАТЭ принял новую резолюцию, в которой Тегеран критикуется за якобы недостаточное сотрудничество с агентством. Резолюция была предложена Великобританией, Германией и Францией.
8 июня президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что Париж и Вашингтон намерены оказать давление на Тегеран, чтобы добиться от него прекращения действий по "дестабилизации ситуации в регионе" и изменения иранской позиции по ядерной программе.