Bu gündən məktəbəhazırlıq qruplarında tədris yekunlaşır
Dövlət ümumi təhsil müəssisələrinin məktəbəhazırlıq qruplarında ötən il oktyabrın 1-dən başlanan tədris prosesi mayın 31-də başa çatır.
"Report" xəbər verir ki, dövlət ümumi təhsil müəssisələrində yaradılmış məktəbəhazırlıq qruplarına 5 yaşı həmin il tamam olan uşaqlar qəbul edilirlər.
Məktəbə hazırlığın əsas məqsədi beş yaşlı uşaqların tələb və imkanlarını nəzərə almaqla onların məktəbə hazırlıq mərhələsində inkişafı, tərbiyəsi və təhsili prosesini təşkil etməkdir. Bununla yanaşı, məktəbə hazırlığın vəzifələri uşaqlarda oxumaq həvəsinin, onların məktəbə müsbət emosional münasibətinin inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi, uşaqların məktəbə müvəffəqiyyətlə adaptasiya olunması üçün onlarda şəxsi-sosial xüsusiyyətlərin formalaşdırılmasıdır.
Qeyd edək ki, 2023-2024-cü tədris ilində Azərbaycan bölməsi üzrə məktəbəhazırlıq qruplarında təhsil alan 82 minədək uşaq aprelin 30-da avtomatik olaraq 1-ci sinfə qəbul edilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане сегодня завершаются занятия в группах дошкольной подготовки
Начавшийся 1 октября прошлого года учебный процесс в группах дошкольной подготовки при государственных общеобразовательных учреждениях Азербайджана завершается 31 мая.
Как сообщает Report, в эти группы принимаются дети, которым в том же году исполняется пять лет.
Основной целью подготовки к школе является организация процесса развития, воспитания и обучения пятилетних детей с учетом их потребностей и возможностей на этапе подготовки к школе. Наряду с этим задачами подготовки к школе являются развитие и укрепление у детей стремления к учебе, положительного эмоционального отношения к школе, а также формирование у детей личностно-социальных качеств для успешной адаптации к школе.
Отметим, что около 82 000 детей, обучавшихся в подготовительных группах азербайджанского сектора в 2023/2024 учебном году, 30 апреля были автоматически зачислены в 1-й класс.скачать dle 11.3