Məktəbəhazırlıq qruplarında dərslər başladı
Oktyabrın 1-də dövlət ümumi təhsil müəssisələrindəki məktəbəhazırlıq qruplarında məşğələlərə start verilib.
Bildirilib ki, 2025-2026-cı tədris ilində Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin tabeliyindəki 295 ümumi təhsil müəssisəsinin məktəbəhazırlıq qruplarına 21 502 uşaq qeydiyyatdan keçib.
Qeyd edək ki, dövlət ümumi təhsil məktəblərində yaradılan məktəbəhazırlıq qruplarında həftədə dörd gün olmaqla 12 məşğələ keçirilir. Məktəbəhazırlıq qruplarında dərs məşğələləri "Ətraf aləmlə tanışlıq", "Savad təliminə hazırlıq və nitq inkişafı", "Bədii təfəkkürün inkişafı", "Məntiqi və riyazi təfəkkürün inkişafı", "Təsviri fəaliyyət", "Musiqi" və "Fiziki mədəniyyət"dən ibarətdir.
Onu da qeyd edək ki, məktəbəhazırlıq qruplarının yaradılmasında məqsəd 5 yaşlı uşaqların hazırlığı ilə əlaqədar psixoloji dayanıqlığını artırmaq, təhsil mühitinə uyğunlaşdırmaq, onların ünsiyyət və birgə fəaliyyət bacarıqlarına yiyələnməsini təmin etməkdən ibarətdir.скачать dle 11.3

Стартовали занятия в группах дошкольной подготовки
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Управление образования города Баку (BŞTİ), на 2025/2026 учебный год в подготовительные группы 295 общеобразовательных учреждениях, подведомственных BŞTİ, зарегистрировались 21 502 ребенка.
В созданных в государственных общеобразовательных школах подготовительных группах четыре дня в неделю проводится 12 занятий по дисциплинам "Знакомство с окружающим миром", "Подготовка к обучению грамоте и развитию речи", "Развитие художественного мышления", "Развитие логико-математического мышления", "Изобразительная деятельность", "Музыка" и "Физическая культура".
Отметим, что целью создания дошкольных подготовительных групп является повышение психологической устойчивости детей пятилетнего возраста, их подготовка к обучению в школе, адаптация к окружающему миру и образовательной среде, обеспечение овладения ими навыками общения и совместной деятельности.