"Joxovurd": Paşinyan xalqa müraciətinin mətnini son anda dəyişdi
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan xalqa müraciət üçün mətn hazırlasa da, son anda fikrini dəyişərək tamam başqa bir mesaj oxuyub.
Bu barədə "Joxovurd" qəzeti öz mənbələrinə istinadən xəbər verib.
Nəşr qeyd edib ki, mayın 24-də axşam saatlarında Paşinyan xalqa müraciət ünvanlayıb, sərhədlərin delimitasiyası prosesindən, real və "tarixi" Ermənistandan danışıb, bir sözlə, əslində hazırlaşdığı mühüm şey istisna olmaqla, hər şey haqqında danışıb.
Qəzetə daxil olan məlumata görə hökumət başçısı sərhədlərin delimitasiyasına mane olan qüvvələrə müqavimətlə bağlı sərt bəyanatla çıxış etmək, həmçinin fövqəladə vəziyyətin tətbiqi barədə danışmaq niyyətində olub.
Bildirilib ki, Paşinyanın təqdim etdiyi tezisləri nəzərə alsaq, onun xarici aləmə açıq siqnal verdiyini söyləmək olar - bazar günü mitinq üçün nə qədər insan toplaşsa da, hakimiyyət nəyin bahasına olursa olsun, davam edən sərhədin delimitasiyası prosesini başa çatdıracaq.
"Paşinyanın mesajı bu idi: Yol nə qədər çətin və tikanlı olsa da, delimitasiya aparılacaq", - deyə qəzetdə vurğulanıb.
Qəzetin mənbələrinə görə, baş nazir əvvəlcə mesajının böyük hissəsini revanşist arxiyepiskop Baqrat Qalstanyana və onun rəhbərlik etdiyi hərəkata həsr etmək niyyətində olsa da, son anda fikrini dəyişərək müraciətin mətnindən bu hissəni çıxarıb.
Hökumət mənbələri qəzetə bildiriblər ki, Paşinyan bu məsələ ilə bağlı təhlükəsizlik orqanlarının rəhbərləri ilə məsləhətləşib, lakin onlar onu fövqəladə vəziyyətin tətbiqi ideyasından əl çəkməyə çağırıblar.

СМИ: Пашинян в последний момент изменил текст своего обращения к народу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подготовил текст для обращения к народу, однако в последний момент передумал и прочитал совершенно другое послание.
Об этом сообщает газета "Жоховурд" со ссылкой на свои источники.
Издание отмечает, что вечером 24 мая Пашинян обратился к народу с посланием, говорил о процессе делимитации границы, о "реальной" и "исторической" Армении, обо всем, за исключением того важного, к чему он на самом деле готовился.
По имеющимся у газеты сведениям, глава правительства собирался выступить с жестким заявлением о сопротивлении силам, препятствующим делимитации границы, вплоть до объявления чрезвычайного положения в стране.
Как пишет газета, рассматривая изложенные Пашиняном тезисы, можно констатировать, что он дал четкий сигнал внешнему миру: сколько бы людей ни собралось на митинг в воскресенье, все равно власти любой ценой доведут начатый процесс делимитации границы до конца.
"Послание Пашиняна состояло в следующем: каким бы трудным и тернистым ни был путь, делимитация будет проведена", - утверждается в публикации.
Согласно источникам газеты, премьер изначально намеревался посвятить большую часть своего послания архиепископу-реваншисту Баграту Галстаняну и возглавляемому им движению, но в последний момент передумал и убрал эту часть из текста обращения.
Правительственные источники сообщили газете, что Пашинян консультировался по этому вопросу с руководителями силовых структур, однако те призвали его отказаться от идеи введения ЧП.