İlham Əliyev Ukraynanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib (Yenilənib)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 25-də Ukraynanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yuri Qusevin etimadnaməsini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlətimizin başçısına təqdim edib.
Səfir Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Ukrayna Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib.
Dövlətimizin başçısı Prezident Volodimir Zelenski ilə bir neçə gün əvvəl telefon danışığını xatırladaraq, bu müstəvidə ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulduğunu diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin müstəqilliklərinin bərpasından bəri Azərbaycan ilə Ukrayna arasında dostluq münasibətlərinin formalaşdığı və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əsasda yaxşı əlaqələrin olduğu qeyd edilib, həmçinin dövlətlərimizin bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədiyi vurğulanıb.
Səfir Ukraynaya göstərilən humanitar dəstəyə, xüsusilə Ukraynadan olan uşaqların Azərbaycanda reabilitasiya üzrə təşkil olunan layihələrə görə təşəkkürünü bildirib.
Yuri Qusev ötən gün Azərbaycanın Laçın şəhərinə səfər etdiyini və burada görülən bərpa-quruculuq işlərinin onda böyük təəssürat yaratdığını deyərək, İrpen və Laçın şəhərləri arasında qardaşlıq münasibətlərinin qurulması məsələsini qeyd edib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного посла Украины в нашей стране (Обновлено)
25 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Украины в нашей стране Юрия Гусева.
Посол передал главе государства приветствия президента Украины Владимира Зеленского.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия президенту Украины.
Напомнив о том, что несколько дней назад провел телефонный разговор с президентом Владимиром Зеленским, глава государства довел до внимания, что во время разговора были затронуты вопросы сотрудничества между нашими странами в энергетической сфере.
В ходе беседы было отмечено, что с момента восстановления независимости наших стран между Азербайджаном и Украиной сформировались дружественные отношения, между нашими странами существуют эффективные связи на двусторонней основе, подчеркнуто, что два государства поддерживают территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Посол выразил признательность за гуманитарную поддержку, оказываемую Украине, в частности, за проекты по реабилитации детей из Украины в Азербайджане.
Юрий Гусев сообщил, что вчера посетил азербайджанский город Лачын и проводимые там восстановительные и строительные работы произвели на него большое впечатление. Он также затронул вопрос установления побратимских связей между городами Ирпень и Лачын.
На встрече были обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес.