16.05.2024 18:59 1 500
Fərman psixi sağlamlıq problemlərinə görə pulsuz psixoloji yardım almaq hüququ olan vətəndaşların kateqoriyalarını genişləndirir. Belə ki, siyahıya transseksualizmlə yanaşı, transvestizm və digər cinsi kimlik pozğunluqları da daxildir.
Peru Səhiyyə Nazirliyi bildirib ki, ölkədə transseksualizm və gender disforiyasının yetkinlik dövründə şəxsiyyət və davranış pozuntuları kimi təsnif edildiyi Xəstəliklərin Beynəlxalq Təsnifatının 10-cu versiyası fəaliyyət göstərməkdə davam edir.
Bununla yanaşı, nazirlik “cins və cinsi müxtəliflik” hallarını xəstəlik hesab etmədiyini vurğulayıb.скачать dle 11.3

В Перу издали указ, приравнивающий трансгендеров к людям с психическими расстройствами
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ТАСС, текст документа опубликован в правительственной газете El Peruano.
Указ расширяет категории граждан, которым положена бесплатная психологическая помощь из-за "проблем с психическим здоровьем". Помимо транссексуализма, в список попали трансвестизм и "другие расстройства половой идентификации".
Минздрав Перу уточнил, что в стране продолжает действовать 10-я версия Международной классификации болезней, в которой транссексуализм и гендерная дисфория относится к блоку "расстройств личности и поведения в зрелом возрасте".скачать dle 11.3