Dövlət Departamenti Azərbaycan və Ermənistanın tez bir zamanda sülh razılaşmasına nail olmasını dəstəkləyir
14.05.2024 12:33 1 347
“ABŞ Qazaxıstanın Azərbaycan və Ermənistan tərəfləri arasında görüş keçirmək təklifini alqışlayıb”.
Bu barədə ABŞ Dövlət Departamentinin Mətbuat Xidmətinin AZƏRTAC-ın Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin Almatıda keçirilmiş görüşü ilə bağlı sorğusuna cavabında deyilir.
Qeyd olunub ki, Almatı mühüm və rəmzi məkandır.
“Əvvəl də qeyd etdiyimiz kimi, Ermənistan və Azərbaycan arasında bu günə qədər, o cümlədən ikitərəfli münasibətlər sahəsində əldə olunan irəliləyiş bizi ruhlandırır. Biz daha geniş regionun xeyrinə iki ölkə arasında tez bir zamanda sülh razılaşmasına nail olmasını dəstəkləyirik”, - deyə Dövlət Departamentinin Mətbuat Xidməti bəyanatında vurğulanır.
Xatırladaq ki, mayın 10-11-də Almatıda Azərbaycanın XİN rəhbəri Ceyhun Bayramov və Ermənistan xarici işlər naziri Mirzoyan arasında birbaşa danışıqlar baş tutub. Görüşün təşəbbüskarı Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev olub.скачать dle 11.3

Госдеп: Поддерживаем достижение в скором времени мирной договоренности между Азербайджаном и Арменией
14.05.2024 12:33 1 365
В США приветствовали предложение Казахстана провести встречу азербайджанской и армянской сторон.
Об этом говорится в ответе пресс-службы Государственного департамента США на запрос АЗЕРТАДЖ по поводу состоявшейся 10-11 мая в Алматы встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении.
Было отмечено, что Алматы - важное и символичное место.
"Как мы уже отмечали ранее, нас воодушевляет прогресс, достигнутый на сегодняшний день между Арменией и Азербайджаном, в том числе в сфере двусторонних отношений. Мы поддерживаем достижение в скором времени мирной договоренности между двумя странами на благо более широкого региона", - подчеркивается в заявлении пресс-службы Госдепартамента.скачать dle 11.3