“iPhone”larda oyunlarla bağlı yenilik
“App Store”da artıq “Gamma” adlı pulsuz “PlayStation 1” emulyatoru mövcuddur və bu, “jailbreak”i olmayan “iPhone” istifadəçilərinə orijinal “Sony” konsolu üçün nəzərdə tutulmuş sevimli oyunlarını oynamağa imkan verir.
Məşhur emulyator tərtibatçısı olan proqramçı ZodTTD (Bencamin Stark) tərəfindən hazırlanmış “Gamma” “Bluetooth” konrollerləri və klaviaturalarını dəstəkləmə, fərdiləşdirilə bilən ekran skinləri, oyun fayllarının rezerv kopyalanması, həmçinin proqressin yaddaşda saxlanması üçün “Google Disk” və “Dropbox” sinxronizasiyası kimi funksiyaları təklif edir.
“Gamma” emulyatorunun “iPhone” və “iPad” üçün versiyaları var və oyunu işə salmaq üçün BIOS fayllarının axtarışı tələb olunmur.
Xatırladaq ki, “Gamma”dan əvvəl Bencamin Stark 2008 və 2009-cu illərdə müvafiq olaraq “TurboGrafx-16” və “N64” kimi “iPhone” emulyatorlarını yaratmışdı. O, həmçinin Android üçün “PSX4Droid” emulyatorunu hazırlayıb, lakin “Google” 2011-ci ildə onu “Google Play”dən silib.

Пользователи iPhone смогут играть в любые игры с PlayStation
В App Store появился бесплатный эмулятор PlayStation 1 под названием Gamma, который позволяет пользователям iPhone, не имеющим джейлбрейка, играть в свои любимые игры для оригинальной консоли Sony.
Согласно информации, разработанный программистом ZodTTD (Бенджамин Старк), известным разработчиком эмуляторов, Gamma предлагает функции, такие как поддержка Bluetooth-контроллеров и клавиатур, настраиваемые экранные скины для, синхронизация с Google Drive и Dropbox для резервного копирования файлов игр, а также сохранения прогресса.
Эмулятор Gamma имеет версии для iPhone и iPad и не требует поиска файлов BIOS для запуска игр. Отмечается, что, несмотря на проблемы с включением некоторых проектов, большинство включаются без проблем.
До Gamma Бенджамин Старк создал такие эмуляторы для iPhone, как TurboGrafx-16 и N64 в 2008 и 2009 годах соответственно. Он также разработал эмулятор PSX4Droid для Android, но Google удалила его из Google Play в 2011 году.