Nigeriyanın ştatında bir həftə ərzində 42 nəfər qızılcadan ölüb
Nigeriyanın şimal-şərqindəki Adamava ştatında, demək olar, bir həftə ərzində 42 nəfər qızılcadan ölüb.
“Report” “Reuters”ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ştatın səhiyyə departamentinin rəhbəri Feliks Tanqvami açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, alovlanmanın episentri iki rayon olub.
“Peyvəndləmə aparmaq üçün bölgələrə həkim qrupları göndərilib, onlar xəstəliyin yayılmasını qabaqlayırlar”, – agentlik Tanqvamidən sitat gətirib. O əlavə edib ki, qızılca xəstəliyinin əlamətləri olan 200-ə yaxın xəstə müəyyən edilib, onlardan 42 nəfər ölüb.
Qeyd edək ki, Nigeriyanın şimalında, demək olar, hər il qızılca epidemiyası baş verir ki, bu da əhalinin peyvənd edilməsində çətinliklər, o cümlədən terrorçu qrupların hərəkətləri nəticəsində yaranır.скачать dle 11.3

В Нигерии в штате Адамава почти за неделю от кори умерли более 40 человек
По меньшей мере 42 человека умерли почти за неделю от кори в штате Адамава на северо-востоке Нигерии.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил глава департамента здравоохранения штата Феликс Тангвами, отметив, что эпицентрами вспышки стали два района.
"На места направлены бригады медиков для проведения вакцинации, они сдерживают распространение заболевания", - цитирует Тангвами агентство Reuters. Он добавил, что выявлены около 200 заболевших с симптомами кори, из них 42 человека умерли.
На севере Нигерии почти ежегодно происходят вспышки кори, что вызвано трудностями в вакцинации населения, в том числе из-за действий террористических группировок.скачать dle 11.3