İlham Əliyev Gəncədə Ekoloji Park Kompleksinin tikintisi ilə tanış olub - YENİLƏNİB (FOTO)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 9-da Gəncə şəhərində Ekoloji Park Kompleksinin tikintisi ilə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, Qərb bölgəsində ilk dəfə Gəncə şəhərində salınan Ekoloji Park Kompleksinin tikintisinə və onun ətrafında abadlıq işlərinə 2021-ci ilin dekabrında başlanılıb. Gəncəçay çayının sağ sahilində yerləşən kompleks 11 hektar ərazini əhatə edir.
Unikallığı ilə seçiləcək kompleksdə insanların rahatlığı və asudə vaxtlarını daha səmərəli keçirmələri üçün bütün lazımi şərait yaradılır. Kompleksə sahəsi 1285 kvadratmetr olan ikimərtəbəlidir oranjereya binası daxildir. Binanın əsas hissəsi dəmir-beton, metal və şüşə-vitraj konstruksiyalarla yığılıb. Fərqli dizaynı ilə seçilən kompleksdə turistlərin rahatlığı üçün bütün şərait yaradılır. Burada bütün fəsillərdə müxtəlif növ nadir gül-çiçək, kol bitkiləri, eləcə də ağac tingləri yetişdiriləcək. Bu işi həyata keçirmək üçün oranjereya binasının daxilində bitkilərin normal inkişafını təmin edəcək xüsusi havalandırma sistemləri quraşdırılıb. Hazırda binada 7 növ ağac, 16 növ gül, 8 növ kol, 9 növ isə kaktus bitkisi əkilib.
Ekoloji Park Kompleksinin ərazisində əyləncə mərkəzlərinin, idman qurğularının, iaşə obyektlərinin yaradılması da planlaşdırılıb. Buraya gələn ziyarətçilər, həmçinin müxtəlif növ gül-çiçək, kol bitkiləri, eləcə də ağac tinglərinin yetişdirilməsi işləri ilə tanış ola biləcəklər.
Kompleksin ərazisində yeni yollar çəkilib, avtomobil dayanacağı salınıb, müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılıb, yağış və damcı suvarma sistemləri ilə təchiz olunmuş istixanalar tikilib. Ekoloji Parkın Gəncə çayı tərəfdəki ərazisində yüzlərlə sərv ağacı əkilib, binanın ətrafına isə mozaika daşları döşənib.
Kompleksdə son tamamlama işləri həyata keçirilir.

Ильхам Алиев ознакомился со строительством Экологического паркового комплекса в Гяндже - ОБНОВЛЕНО (ФОТО)
09.04.2024 15:39 1 878
9 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился со строительством Экологического паркового комплекса в городе Гянджа.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамов проинформировал главу государства о проделанной работе.
Было отмечено, что строительство Экологического паркового комплекса, который впервые создается в западном регионе страны, и работы по благоустройству на прилегающих к нему территориях начались в декабре 2021 года. Комплекс, расположенный на правом берегу реки Гянджачай, охватывает территорию площадью 11 га.
В комплексе, который будет отличаться своей уникальностью, создаются все необходимые условия для удобства людей и более эффективного проведения ими своего досуга. В него входит двухэтажное здание оранжереи площадью 1 285 кв.м. Основная часть здания собрана из железобетонных, металлических и витражных конструкций. В комплексе, который будет иметь оригинальный дизайн, создаются все условия для удобства туристов. Здесь во все времена года будут выращивать различные виды редких цветов, кустарников, а также саженцы деревьев. Для этого внутри здания оранжереи установлены специальные вентиляционные системы, которые обеспечат нормальное развитие растений. В настоящее время в здании высажены 7 видов деревьев, 16 видов цветов, 8 видов кустарников, 9 видов кактусов.
На территории Экологического паркового комплекса также планируется создать развлекательные центры, спортивные сооружения, объекты общественного питания. Посетители также смогут ознакомиться с выращиванием различных видов цветов, кустарников, саженцев деревьев.
На территории комплекса проложены новые дороги, создана автомобильная парковка, установлена современная система освещения, построены теплицы, оборудованные системами дождевого и капельного орошения. Со стороны реки Гянджачай на территории Экологического парка высажены сотни кипарисов, а вокруг здания уложены мозаичные камни.
В комплексе ведутся отделочные работы.