İtkin düşmüş 102 şəxsin eyniləşdirilməsi aparılıb, onlardan 35-nin qalıqları təhvil verilib
“Bildiyiniz kimi, azad olunmuş ərazilərdə Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında təmsil olunan dövlət qurumlarının əməkdaş və mütəxəssisləri ilə birlikdə axtarış-ekshumasiya və qazıntı işləri həyata keçirilir”.
APA xəbər verir ki, bunu Dövlət Komissiyasının əməkdaşı Cəmilağa Ağayev deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırkı vaxtadək azad olunmuş ərazilərdə 16 kütləvi məzarlıq aşkar edilib. “Ümumilikdə isə 500-dən artıq insan qalığı götürülərək şəxsiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün aidiyyəti üzrə laboratoriyalara təhvil verilib. Genetik molekulyar analiz Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Hərbi Tibb İdarəsində həyata keçirilir. Onu da bildirim ki, 2014-cü ildən başlayaraq Dövlət Komissiyası itkin düşmüş ailələrin yaxınlarından bionümunələr götürüb və onlardan profillər çıxarılaraq bazaya əlavə edilib”.
Cəmilağa Ağayev hazırda aşkar olunmuş insan qalıqlarından götürülmüş nümunələrdən çıxarılmış analizlərlə eyniləşdirilmə aparıldığını əlavə edib:
“Onların şəxsiyyətləri müəyyən olunur. Hazırkı vaxta qədər 102 şəxsin eyniləşdirilməsi həyata keçirilib, onlardan 35 şəhidin qalıqları artıq ailələrinə təhvil verilib, dəfn mərasimləri keçirilib. 73 nəfərlə bağlı məsələ isə hazırlıq mərhələsindədir, onların şəxsiyyətləri yaxın zamanlarda ictimaiyyətə açıqlanacaq. Hazırda Dövlət Komissiyası tərəfindən ərazidə axtarış-ekshumasiya prosesi davam etdirilir”.
Dövlət Komissiyasının əməkdaşı onu da bildirib ki, sözügedən proses çox vaxt aparan mürəkkəb prosesdir.скачать dle 11.3

Проведена идентификация 102 пропавших без вести граждан, останки 35 из них переданы семьям
Как известно, на освобожденных территориях Азербайджана проводятся поисково-эксгумационные работы и раскопки совместно с сотрудниками и специалистами государственных органов, представленными в Государственная комиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан.
Об этом АПА сообщил сотрудник госкомиссии Джамильага Агаев.
Он отметил, что к настоящему времени на освобожденных территориях выявлены 16 массовых захоронений.
"Останки, принадлежащие в общей сложности около 500 гражданам, были изъяты и переданы в соответствующие лаборатории для установления личности. Генетический молекулярный анализ проводится в Военно-медицинском управлении Службы государственной безопасности. Хочу также отметить, что начиная с 2014 года государственная комиссия брала биоматериалы у родственников пропавших без вести, из них извлечены профили и добавлены в базу данных", - сказал Дж.Агаев.
Сотрудник структуры добавил, что в настоящее время проводится идентификация с анализами образцов, взятых из найденных человеческих останков.
"Их личности установлены. К настоящему времени проведена идентификация 102 человек, останки 35 из них уже переданы их семьям и перезахоронены. В ближайшее время будут объявлены личности 73 человек", - отметил он.
Сотрудник госкомиссии также отметил, что указанный процесс является сложным и требует много времени.скачать dle 11.3