Əli Əsədov Konqo prezidenti ilə görüşüb
Baş nazir Əli Əsədov aprelin 4-də Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Konqo Respublikasının Prezidenti Deni Sassu-Nqesso ilə görüşüb.
Bu barədə Nazirlər Kabinetinin məlumatında deyilir.
Qeyd olunur ki, görüşdə Azərbaycanın Afrika dövlətləri ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyi bildirilib. Ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təsisatlar çərçivəsində Konqo ilə əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı çağırışlara vaxtında və adekvat cavab verilməsi, Qoşulmama Hərəkatının təsisatlanması, həmçinin bir çox digər istiqamətlərdə səy göstərdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Konqo arasında iqtisadi-ticari, neft sənayesi, ətraf mühit, kənd təsərrüfatı, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Eyni zamanda, səfər çərçivəsində imzalanmış ikitərəfli sənədlərin icrası ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.скачать dle 11.3

Премьер-министр Азербайджана встретился с президентом Конго
Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов сегодня встретился с президентом Республики Конго Дени Сассо-Нгессо, находящимся с официальным визитом в нашей стране.
Как сообщили в пресс-службе Кабинета министров, на заседании было заявлено, что Азербайджан придает особое значение развитию отношений с африканскими странами, подчеркнуто, что Азербайджан сотрудничает с Конго в рамках Движения неприсоединения и других международных институтов.
Было доведено до внимания то, что в период председательства Азербайджана в Движение неприсоединения прилагались усилия по своевременному и адекватному реагированию на вызовы, связанные с пандемией COVID-19, а также по многим другим направлениям.
На встрече были рассмотрены возможности сотрудничества между Азербайджаном и Конго в торгово-экономической, нефтяной промышленности, сельском хозяйстве, образовании и других сферах.
Обсуждены вопросы, связанные с реализацией двусторонних документов, подписанных в рамках визита.скачать dle 11.3