ABŞ səfirliyi bir neçə gün əvvəl Rusiyadakı terror xəbərdarlığını İŞİD barədə məlumatlara əsaslandırıb
23.03.2024 21:50 1 833
ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, martın əvvəlində Birləşmiş Ştatların Moskvadakı səfirliyinin saytında Rusiya paytaxtda ekstremist hücumlara hazırlıqla bağlı yerləşdirilən xəbərdarlıq qismən İŞİD terror qruplaşmasının bir qolu haqqında kəşfiyyat məlumatlarına əsaslanıb.
"Report"un məlumatına görə, bu versiya "The Washington Post" qəzetində dərc olunan məqalədə yer alıb.
Qeyd edilir ki, martın 7-də ABŞ-nin Moskvadakı diplomatik missiyası “ekstremistlərin Moskvada konsertlər də daxil olmaqla, insanların böyük toplaşdığı yerlərə hücum etmək planları” xəbərlərinə nəzarət etdiyini bildirib.
Daha sonra səfirlik ABŞ vətəndaşlarına “növbəti 48 saat ərzində böyük izdihamdan çəkinməyi” tövsiyə edib.скачать dle 11.3

Предупреждение посольства США об атаках в РФ было отчасти основано на данных об ИГ
Американские должностные лица утверждают, что опубликованное в начале марта предупреждение на сайте посольства США в Москве о подготовке вылазок экстремистов в столице было частично основано на разведывательных данных об ответвлении террористической группировки "Исламское государство".
Как передает Report, такая версия приводится в статье газеты The Washington Post.
В ней констатируется, что 7 марта американское диппредставительство в Москве сообщило, что отслеживает сообщения, согласно которым "у экстремистов есть планы атак на большие скопления людей в Москве, включая концерты".
Посольство тогда рекомендовало гражданам США "избегать больших скоплений людей в следующие 48 часов".скачать dle 11.3