Tacikistandan “Crocus”da terror aktında vətəndaşlarının əli olması ilə bağlı məlumatlara reaksiya
Tacikistan hökuməti öz vətəndaşlarının “Crocus City Hall”da törədilən terror aktında iştirakına dair Rusiyadan məlumat almayıb.
Bu barədə Tacikistanın Xarici İşlər Nazirliyi bəyanat yayıb.
“Tacikistan tərəfi hazırda Tacikistan vətəndaşlarının iştirakı ilə bağlı yayılan saxta məlumatla bağlı Rusiyanın rəsmi hakimiyyət orqanlarından təsdiq almayıb. Rusiyanın dövlət qurumları tərəfindən yayılan rəsmi məlumatlara istinad etməyinizi xahiş edirik”, - deyə bəyanatda bildirilir.
Nazirlik vurğulayır ki, yoxlanılmamış və etibarsız məlumatların dərci xaricdə yaşayan Tacikistan vətəndaşlarına zərər verə bilər.
“Biz bu aktda Tacikistan vətəndaşlarının və ya taciklərin iştirakı ilə bağlı məlumatların yayılmasına məsuliyyətlə yanaşılmasının zəruri olduğuna diqqət çəkirik”, - deyə onlar əlavə ediblər.

МИД Таджикистана назвал фейком информацию о причастности граждан республики к теракту
Министерство иностранных дел Таджикистана не получало информации о причастности граждан республики к теракту в Подмосковье.
Об этом заявили в пресс-службе МИД страны.
"Таджикская сторона не получала от официальных властей России подтверждения о циркулируемой в настоящее время фейковой информации о причастности граждан Таджикистана. Просим опираться на официальную информацию, распространяемую госорганами РФ", - говорится в заявлении.
В министерстве подчеркнули, что публикация непроверенных и недостоверных данных может нанести вред гражданам Таджикистана, находящимся за границей.
"Обращаем внимание на необходимости ответственного отношения к распространению информации о причастности граждан Таджикистана или таджикистанцев к данному акту", - добавили там.