Məhkəmə institut direktorunun ölümü ilə bağlı qərar verdi
Ali Məhkəmədə Xızıda AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun (Mərdəkan Dendrarisi) direktoru Tofiq Məmmədovun ölümü ilə nəticələnən yol-nəqliyyat hadisəsi törətməkdə təqsirləndirilən Ramil Hüseynovun barəsindəki hökmdən dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən kassasiya protesti və kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Vidadi Cəfərovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, kassasiya şikayəti təmin edilməyib, kassasiya protesti və zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin kassasiya şikayəti təmin olunub. Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin çıxardığı qərar ləğv edilib, cinayət işi həmin məhkəmədə yeni apellyasiya baxışına təyin olunub.
İttihama görə, hadisə 19 may 2022-ci il tarixdə, saat 08:50 radələrində Xızı-Giləzi yolunun 24-cü kilometrliyində Xızı rayonunun Təzəkənd kəndindən keçən hissəsində qeydə alınıb.
Belə ki, DİN-in Baş Mühafizə İdarəsinin Siyəzən Regional Şöbəsinin əməkdaşı, polis baş serjantı, 1987-ci il təvəllüdlü Ramil Hüseynovun idarə etdiyi “Daewoo Nexia” markalı avtomobillə Sahib Eyvazovun sürdüyü VAZ-2121 toqquşub. Nəticədə S.Eyvazovun sükanı arxasında olduğu avtomobil zərbənin təsirindən idarəetmədən çıxıb və yolun kənarına doğru hərəkət edərək piyada, 1957-ci il təvəllüdlü Məmmədov Tofiq Sadıq oğluna çırpılıb. Baş nahiyəsindən ağır xəsarət alan Tofiq Məmmədov hadisə yerində vəfat edib.
Məlumata görə, hadisə polis baş serjantının istirahətdə olduğu vaxt baş verib.
Faktla bağlı cinayət işi açılıb və materialları Xızı Rayon Prokurorluğuna göndərilib.
Xızı Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə o, beş il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək barədə iltizam növündə qətimkan tədbiri dəyişdirilib və onun barəsində həbs növündə qətimkan tədbiri seçilərək məhkəmə-iclas zalından həbs olunub. Cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə, cəzaçəkmə müddətinin əvvəli 24 may 2023-cü il tarixdən hesablanıb. Hökmdən narazı qalan dövlət ittihamçısı apellyasiya protesti verib, təqsirləndirilən şəxs və zərərçəkmişin hüquqi varisi apellyasiya şikayəti verib. Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsi isə vəsatəti təmin etməyib. Daha sonra onlar Ali Məhkəməyə müraciət ediblər.
Qeyd edək ki, Tofiq Məmmədov 1986-cı ildə AMEA-nın Botanika İnstitutunda direktor müavini vəzifəsinə işə qəbul olunub, 1996-cı ildən isə Dendrologiya İnstitutuna direktor təyin edilib.скачать dle 11.3

Виновник ДТП, повлекшего смерть директора Мардакянского дендрариума, вновь предстал перед судом
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Видади Джафарова было зачитано решение, согласно которому одна из кассационных жалоб не была удовлетворена, кассационный протест и кассационная жалоба правопреемника потерпевшего были удовлетворены. Решение, вынесенное Сумгайытским апелляционным судом, отменено, по данному уголовному делу назначено новое апелляционное рассмотрение в этом суде.
Согласно обвинению, инцидент произошел 19 мая 2022 года около 08:50 на 24-м километре дороги Хызы - Гилези, проходящем по территории села Тезекенд Хызынского района.
Так, автомобиль Daewoo Nexia, которым управлял сотрудник Сиязанского регионального отдела Главного управления охраны МВД старший сержант полиции Рамиль Гусейнов (1987 г.р.), столкнулся с ВАЗ-2121, за рулем которого находился Сахиб Эйвазов. С.Эйвазов потерял контроль над транспортным средством, его автомобиль, вылетев на обочину, наехал на стоявшего Т.Мамедова (1957 г.р.). Мужчина, получивший тяжелые травмы головы, скончался на месте.
Согласно данным, инцидент произошел, когда сотрудник полиции находился не на службе.
По данному факту возбуждено уголовное дело, материалы были направлены в Хызынскую районную прокуратуру.
Районный суд приговорил его к пяти годам лишения свободы. Избранная в отношении Р.Гусейнова мера пресечения в виде подписки о невыезде была заменена на арест. Подсудимого арестовали прямо в зале суда. Ему предписано отбывание наказания в исправительном учреждении участкового типа, начало отбывания наказания было рассчитано с 24 мая 2023 года. Государственный обвинитель, неудовлетворенный приговором, подал апелляционный протест, а обвиняемый и правопреемник потерпевшего подали апелляционные жалобы. Однако Сумгайытский апелляционный суд ходатайства не удовлетворил. Затем они обратились в Верховный суд.
Отметим, что в 1986 году Тофиг Мамедов был принят на должность заместителя директора Института ботаники НАНА, а с 1996 года назначен директором Института дендрологии.