Aİ Misirə 7,4 milyard avro maliyyə yardımı göstərəcək
Avropa İttifaqı (Aİ) Misirə 7,4 milyard avro məbləğində maliyyə yardımı göstərməyə razılaşıb və tərəfdaşlıq səviyyəsinin strateji səviyyəyə yüksəldilməsi üçün onunla birgə bəyannamə imzalayıb.
Bunu Ərəb Respublikasının Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi Qahirədə keçirilən Avropa-Misir sammitinin yekunlarına dair keçirilən birgə mətbuat konfransında bildirib.
"Bu gün Aİ ilə birlikdə Misirə 7,4 milyard avro dəyərində yardım paketi haqqında saziş, həmçinin tərəfdaşlığımızın səviyyəsini strateji səviyyəyə qaldıran birgə bəyannaməni imzaladıq", - Misir lideri bildirib.
Prezident əlavə edib ki, bu gün (dünən-red) Qahirədə baş tutan danışıqlar zamanı Avropa liderləri ilə enerji problemləri, yaşıl hidrogenin istehsalı və qeyri-qanuni miqrasiya ilə mübarizə tədbirlərini müzakirə edib.
Öz növbəsində, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen hazırkı formatda sammitlərin bundan sonra iki ildən bir keçiriləcəyini açıqlayıb. "Misirlə strateji və investisiya əməkdaşlığı planlarımız var. Biz inanırıq ki, Qahirənin yaxın gələcəkdə Yaxın Şərqin enerji mərkəzi olmaq potensialı var", - o deyib.

ЕС выделит Египту финансовую помощь на сумму €7,4 млрд
Евросоюз согласился выделить Египту финансовую помощь в размере €7,4 млрд и подписал с ним совместную декларацию о повышении уровня партнерства до стратегического.
Об этом сообщил президент арабской республики Абдель Фаттах ас-Сиси на совместной пресс-конференции, состоявшейся по итогам европейско-египетского саммита, который прошел в Каире.
"Сегодня мы вместе с ЕС подписали соглашение о пакете помощи Египту на сумму €7,4 млрд, а также совместную декларацию, которая повышает уровень нашего партнерства до стратегического", - заявил египетский лидер. Он добавил, что в ходе переговоров, которые состоялись сегодня в Каире, "обсудил с европейскими лидерами проблемы энергетики, производства зеленого водорода и меры по борьбе с нелегальной миграцией".
Со своей стороны председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен объявила, что саммиты в нынешнем формате отныне будут проводиться каждые два года. "У нас есть планы по стратегическому и инвестиционному сотрудничеству с Египтом. Мы полагаем, что у Каира есть потенциал для того, чтобы в ближайшем будущем стать энергетическим центром Ближнего Востока", - отметила она.
В саммите, помимо ас-Сиси и фон дер Ляйен, приняли участие канцлер Австрии Карл Нехаммер, премьер-министр Бельгии Александер Де Кроо, глава правительства Греции Кириакос Мицотакис, премьер Италии Джорджа Мелони и президент Кипра Никос Христодулидис.