Ermənistana casusluq edən şəxsə hökm oxundu
Ermənistan xüsusi xidmət orqanı ilə məxfi əməkdaşlıq etməkdə ittiham olunan Emil Məmmədovun məhkəmə araşdırması yekunlaşıb.
“Qafqazinfo”nun məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən sonuncu iclasda hökm oxunub.
Siyavuş Hacıyevin sədrlik etdiyi hakimlər heyəti belə qənaətə gəlib ki, təqsirləndirilən şəxsə verilmiş ittiham məhkəmə baxışı gedişində dəlil və sübutlarla təsdiqini tapıb.
Hökmə əsasən, 43 yaşlı E.Məmmədov dövlətə xəyanətdə təqsirli bilinərək 17 il 6 ay azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, E.Məmmədov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən keçirilən xüsusi əməliyyatla həbs edilib.
İstintaq zamanı verilmiş ittihama əsasən, E.Məmmədov Azərbaycanın suverenliyi, ərazi toxunulmazlığı, dövlət təhlükəsizliyi və müdafiə qabiliyyəti zərərinə düşmən xüsusi xidmət orqanının nümayəndələrinin tapşırıqlarını yerinə yetirib.
Məmmədov maddi maraq müqabilində üçüncü ölkə ərazisində Ermənistan xüsusi xidmət orqanının əməkdaşları ilə görüşüb, məxfi əməkdaşlığa cəlb edilib, Azərbaycanın dövlət təhlükəsizliyi zərərinə məlumatlar toplanması barədə tapşırıqlar alıb, tapşırıqların icrası istiqamətində fəaliyyət göstərib, Ermənistan xüsusi xidmət orqanının nümayəndələri ilə əlaqələrinin gizliliyinə və konspirasiya tələblərinə dair təlimatlandırıldığı qaydalara riayət etməklə Azərbaycanda təbii ehtiyatların istismarı, emalı və nəqli sahəsində fəaliyyət göstərən xarici şirkətlər haqqında, bəzi dövlət orqanlarında işə qəbul qaydaları barədə və sair məlumatlar toplayıb.скачать dle 11.3

Объявлен приговор обвиняемому в шпионаже в пользу Армении
По информации Qafqazinfo, приговор был объявлен на последнем заседании в Бакинском суде по тяжким преступлениям.
Судейская коллегия под председательством Сиявуша Гаджиева пришла к выводу, что выдвинутое против подсудимого обвинение было подтверждено в ходе судебного разбирательства фактами и доказательствами.
Суд признал 43-летнего Э.Мамедова виновным в государственной измене и приговорил его к 17 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Отметим, что Э.Мамедов был арестован в результате спецоперации, проведенной Службой государственной безопасности (СГБ).
Согласно обвинению, предъявленному в ходе следствия, Э.Мамедов выполнял задания представителей вражеских спецслужб в ущерб суверенитету, территориальной целостности, госбезопасности и обороноспособности Азербайджана.
В обмен на материальный интерес Э.Мамедов встречался на территории третьей страны с сотрудниками армянских спецслужб, был привлечен к тайному сотрудничеству, получал задания по сбору информации в ущерб государственной безопасности Азербайджана, действовал с целью выполнения указаний, а также, согласно инструкции, соблюдая правила конфиденциальности отношений с представителями армянских спецслужб и требования конспирации, собирал информацию об иностранных компаниях в Азербайджане, осуществляющих деятельность в сфере разработки, переработки и транспортировки природных ресурсов, о правилах трудоустройства в некоторых госорганах и другие сведения.скачать dle 11.3