Bakı Teleqüllə Kompleksi ilə bağlı QƏRAR
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında “Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyi Bakı Teleqüllə Kompleksinin ərazisində sürüşməyə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görməyə hazırlaşır.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, bu tədbirlər Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəyi əsasında ilk dəfə görüləcək.
“Nazirliyin mütəxəssisləri burada qiymətləndirmə işləri aparıb və qərar veriblər ki, mümkün sürüşmə təhlükəsinə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görülsün”, - deyə məlumatda qeyd olunub.
Xatırladaq ki, Bakı Televiziya Qülləsi SSRİ Nazirlər Sovetinin qərarına və Azərbaycan SSR Rabitə Nazirliyinin sifarişi əsasında layihələşdirilib. Tikinti işləri 1979-cu ildə başlayıb və 1996-cı ildə inşası yekunlaşdırılıb. Qüllənin hündürlüyü 310 metrdir (Xəzər dənizi səviyyəsindən 480 metr). Bu Azərbaycan ərazisində ən hündür tikili və dünyada hündürlüyünə görə 38-ci Televiziya Qülləsidir.скачать dle 11.3

Принято решение в связи с Комплексом бакинской телебашни
Производственное объединение "Телерадиовещание и спутниковая связь" при Министерстве цифрового развития и транспорта готовится к принятию профилактических мер против оползней на территории Комплекса бакинской телебашни.
Согласно информации, данные меры будут реализованы впервые на основании заключения МЧС.
"Специалисты министерства провели здесь оценочные работы и решили принять превентивные меры против вероятной угрозы оползней", - отмечается в сообщении.
Напомним, Бакинская телебашня была спроектирована на основании постановления Совета министров СССР и по заказу Министерства связи Азербайджанской ССР. Строительство началось в 1979 году и завершилось в 1996-м. Высота башни составляет 310 м (480 м над уровнем Каспийского моря). Это самое высокое строение в Азербайджане и 38-я по высоте телебашня в мире.