Azad olunmuş ərazilərdə aşkarlanan narkotik xassəli bitkilərin ümumi miqdarı açıqlanıb
2023-cü ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aşkarlanaraq məhv edilən narkotik xassəli bitkilərin ümumi miqdarı məlum olub.
Bu barədə Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının 2023-cü il üzrə hesabatında qeyd olunub.
Hesabata əsasən, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin regional idarələri tərəfindən yerli polis şöbələri ilə birlikdə Laçın rayonunda 18 427 ədəd, Kəlbəcər rayonunda 3 212 ədəd, Qubadlı rayonunda 1 677 ədəd yabanı halda bitmiş narkotik tərkibli çətənə kolu aşkarlanaraq məhv edilib.
Həmçinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən aidiyyəti mütəxəssislərin İştirakı ilə Zəngilan rayonunda 20 630 ədəd, Xocavənd rayonunda 11 144 ədəd, Füzuli rayonunda 4 665 ədəd, Xocalı rayonunda 2 168 ədəd yabanı halda bitmiş narkotik tərkibli çətənə kolu aşkar olunaraq aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə məhv edilib.скачать dle 11.3

Госкомиссия обнародовала количество выявленных на освобожденных территориях наркосодержащих растений
14.03.2024 18:54 1 965
В результате проведенных в 2023 году сотрудниками региональных управлений Министерства экологии и природных ресурсов совместно с полицейскими мероприятий в Лачынском районе были обнаружены и уничтожены 18 427, Кельбаджарском районе - 3 212, Губадлинском районе - 1 677 кустов дикорастущей конопли.
Как сообщает Report, об этом говорится в отчете Государственной комиссии по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств за 2023 год.
В отчете отмечается, что в прошлом году с участием представителей Министерства сельского хозяйства и специалистов в Зангиланском районе было выявлено и уничтожено 20 630, Ходжавендском районе - 11 144, Физулинском районе - 4 665, Ходжалинском районе - 2 168 кустов дикорастущей конопли.скачать dle 11.3