ABŞ Qəzzada müvəqqəti limanın yaradılmasına kömək üçün gəmilər göndərib
ABŞ Qəzza zolağında fələstinlilərə humanitar yardım çatdırmaq üçün müvəqqəti limanın yaradılmasını dəstəkləmək məqsədilə Aralıq dənizinə 4 gəmi göndərib.
Bunu jurnalistlər üçün keçirdiyi növbəti brifinqdə Pentaqonun mətbuat katibi Patrik Rayder deyib.
"Bu gün ABŞ-nin Müdafiə Nazirliyi Qəzza zolağında humanitar yardım əməliyyatlarını və müvəqqəti liman qurma missiyasını dəstəkləmək üçün Lenqli-Yustas birləşmiş bazasından Aralıq dənizinin şərqinə Birləşmiş Ştatlar ordusunun dörd gəmisini göndərib", - o deyib. Rayderin sözlərinə görə, gəmilərdə "bu missiyanı dəstəkləmək üçün avadanlıq və material var". Pentaqon nümayəndəsi qeyd edib ki, ABŞ limanın təxminən 60 gün ərzində tam istismara hazır olacağını gözləyir.
ABŞ Prezidenti Cozef Bayden martın 7-də bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Fələstin anklavına humanitar yardım çatdırmaq üçün Qəzza zolağında müvəqqəti liman yaradacaq. Amerika Administrasiyasından qeyd olunub ki, onlar Kipr üzərindən dəniz yolu ilə həyata keçiriləcək.

США направили четыре корабля для помощи в создании временного порта в секторе Газа
Об этом заявил на регулярном брифинге для журналистов пресс-секретарь американского военного ведомства Патрик Райдер.
"Сегодня Министерство обороны США направило четыре корабля Армии США с объединенной базы Лэнгли-Юстас в восточную часть Средиземного моря для поддержки операций по оказанию гуманитарной помощи в секторе Газа и миссии по строительству временного порта", - сказал он. По словам Райдера, на борту кораблей находится "оборудование и материальные средства для поддержки этой миссии". Как уточнил представитель Пентагона, США ожидают, что "порт будет в полной мере готов к эксплуатации примерно в течение 60 дней".
Американский президент Джо Байден 7 марта заявил, что США создадут временный порт на территории сектора Газа для поставок гуманитарной помощи в палестинский анклав. Американская администрация пояснила, что они будут осуществляться по морю через Кипр.