Azərbaycanlı şagird BMT-nin Gənclərdən ibarət Məşvərət Şurasına üzv seçilib
Şəki şəhər Kimya-biologiya təmayüllü liseyin 11-ci sinif şagirdi Dəniz Məmmədzadə BMT-nin Gənclərdən ibarət Məşvərət Şurasına üzv (UNYAC) seçilib.
Bu barədə Şəki şəhər Kimya-biologiya təmayüllü liseydən məlumat verilib.
Bildirilib ki, o, BMT-nin Azərbaycandakı proqramlarına gənclərin səslərinin daxil edilməsi və təşkilatın yerli qurumunun ölkə gəncləri ilə əməkdaşlığını, dialoq və tərəfdaşlığı genişləndirməsi istiqamətində məsləhətlər verəcək.
UNYAC üzvləri BMT Azərbaycan və BMT tərəfindən gənclərlə bağlı regional və qlobal səviyyədə təşkil edilən görüş və tədbirlərdə iştirak edərək 2021-25-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə sənədinin planlaşdırılması və təhlili ilə bağlı müzakirələrin bir parçası olacaq, BMT-nin Ölkə üzrə İdarə Heyəti ilə razılaşdırılmış məsələlər üzrə müxtəlif gənclər qrupları ilə məsləhətləşmələr aparacaqlar.скачать dle 11.3

Школьница из Азербайджана избрана членом Молодежного консультативного совета ООН
Ученица 11-го класса лицея с химико-биологическим уклоном города Шеки Дениз Мамедзаде избрана членом Молодежного консультативного совета ООН (UNYAC).
Об этом сообщили в лицее.
Было отмечено, что она будет консультировать в направлении включения голосов молодежи в программы ООН в Азербайджане и расширения сотрудничества, диалога и партнерства местной структуры организации с молодежью страны.
Члены UNYAC примут участие во встречах и мероприятиях, организованных ООН и ее азербайджанским представительством на региональном и глобальном уровнях и связанных с молодежью, а также будут участвовать в дискуссиях с различными молодежными группами по вопросам, согласованным со страновой командой ООН, в том числе по планированию и анализу Рамочного документа о сотрудничестве в области устойчивого развития между ООН и Азербайджаном на 2021-2025 годы.скачать dle 11.3