Dövlət Komissiyası Natiq Qasımovun meyitinin aşkar edilib-edilməməsi ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirib
Dövlət Komissiyası Xocalı rayonu (keçmiş Əsgəran rayonu) ərazisində tapılan kütləvi məzarlıqdan Natiq Qasımovun meyitinin aşkar edilib-edilməməsi ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirib.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası İşçi qrupu rəhbərinin müavini Eldar Səmədov APA-ya açıqlamasında deyib ki, Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş bütün Azərbaycan vətəndaşlarının axtarışları davam etdirilir.
“Bu, çox mürəkkəb prosesdir. Bu il 9 fevralda qazıntı prosesində Xocalı soyqırımı zamanı qətlə yetirilmiş vətəndaşlara aid olduğu ehtimal edilən 8 nəfərdən artıq şəxsin meyitinin basdırıldığı kütləvi məzarlıq aşkar edilib. Dövlət Komissiyası Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş bütün Azərbaycan vətəndaşlarının, həmçinin Natiq Qasımovun axtarışlarını davam etdirir. Təəssüf ki, Natiq Qasımovun dəfn yeri barədə Dövlət Komissiyasında məlumat yoxdur. Ancaq ehtimal etmək olar ki, onun meyiti Xocalı rayonu (keçmiş Əsgəran) ərazisində dəfn edilib. Bu mövzuda daha təmkinli olmalıyıq. Qalığın məzardan tapılması hələ ilkin mərhələdir. Qalığın kimə aid olması isə araşdırmadan sonra məlum olur. Bu araşdırmalar da gedir. Bu istiqamətdə iki laboratoriyada işlər davam etdirilir. Məsələn, 2021-ci ilin fevralın 17-də Daşaltıda aparılan qazıntı zamanı orada iki kütləvi məzarlıq aşkar edilib. Orada müəyyən edilmiş meyit qalıqlarının bir hissəsini yalnız 2023-cü ildə eyniləşdirmək mümkün olub. Bu iş davam etdirilir. Bir daha vurğulayıram ki, kütləvi məzarlıqdan tapılan meyit qalığının kimə aid olmasını yalnız aparılan molekulyar-genetik araşdırmadan sonra demək mümkündür. Bu iş ciddi vaxt, insan və maliyyə resursu tələb edir”, - Eldar Səmədov deyib.
Qeyd edək ki, Natiq Qasımov Xocalı rayonu, Pirlər kəndi yaxınlığında yüksəklikdə yerləşən Alban kilsəsi uğrunda döyüş zamanı 6 döyüş yoldaşı həlak olduqdan sonra 5 gün ac-susuz orada qalaraq təkbaşına döyüşüb. Gülləsi qurtardığından sonra, 12 mart 1992-ci ildə rusiyalı və italiyalı jurnalistlər - Konstantin Smirnov və Enriko Sarzinin şahidliyi ilə Ermənistan hərbçiləri tərəfindən əsir götürülüb. Onun əsir götürülməsi faktı Rusiyada nəşr edilən “Oqonyok” jurnalının 1992-ci il 14 və 15-ci nömrələrində “Strax” adlı məqalədə təsvir edilib.

В Госкомиссии прояснили вопрос об обнаружении тела Натига Гасымова в массовом захоронении в Ходжалы
В Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан прояснили вопрос об обнаружении тела Натига Гасымова в массовом захоронении на территории Ходжалинского района (бывший Аскеранский район).
Заместитель руководителя рабочей группы госкомиссии Эльдар Самедов сообщил АПА, что поиски всех граждан Азербайджана, пропавших без вести в первой Карабахской войне, продолжаются.
"Это очень сложный процесс. 9 февраля этого года в ходе раскопок было обнаружено массовое захоронение, в котором были тела более восьми человек, предположительно, граждан, убитых во время Ходжалинского геноцида. Госкомиссия продолжает поиски всех граждан Азербайджана, пропавших без вести в первой Карабахской войне, в том числе Натига Гасымова. К сожалению, информации о месте захоронения Натига Гасымова в госкомиссии нет. Однако можно предположить, что его тело было захоронено на территории Ходжалинского района.
Мы должны быть терпеливыми в этом вопросе. Обнаружение останков в захоронении - только начальный этап. Кому принадлежат останки, станет известно после расследования. Работа в этом направлении ведется в двух лабораториях. Например, 17 февраля 2021 года при раскопках в Дашалты были обнаружены два массовых захоронения. Идентифицировать часть обнаруженных там останков удалось только в 2023 году. Эта работа продолжается. Еще раз подчеркиваю, что определить, кому принадлежат останки, обнаруженные в массовом захоронении, можно только после молекулярно-генетического исследования. Эта работа требует времени, серьезных человеческих и финансовых ресурсов", - сказал Эльдар Самедов.
Отметим, после гибели шести боевых товарищей Натиг Гасымов в одиночку продолжил бой за расположенную на высоте близ села Пирлер Ходжалинского района албанскую церковь, пробыв там без продовольствия в течение пяти дней.
На шестой день боев - 12 марта 1992 года, когда у Н.Гасымова закончились патроны, он был взят в плен армянскими военными. Очевидцами этого события стали российский и итальянский журналисты - Константин Смирнов и Энрико Сарсини. Факт пленения был описан в статье "Страх", опубликованной в России в журнале "Огонек" № 14 и 15 за 1992 год.