Azərbaycanlı vəkilin qanunsuz əməlləri: Vətəndaşları aldadırmış...
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvü Misir Vidadi oğlun Şahquliyevin qanunsuz hərəkətləri ilə bağlı vətəndaş müraciəti əsasında Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində Vəkillər Kollegiyasının iştirakı ilə araşdırma aparılıb.
Məlumatda qeyd olunub ki, araşdırma zamanı Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində Cinayət Məcəlləsinin 177.3.2-ci (külli miqdarda ziyan vurmaqla oğurluq) maddəsi ilə baxılan cinayət işi üzrə təqsirləndirilən şəxsin müqavilə əsasında müdafiəçisi qismində iştirak edən Misir Şahquliyevin öz həqiqi və ya güman edilən təsir imkanlarından istifadə etməklə məhkəmə kollegiyasının qərarına qanunsuz təsir etmək imkanının olmasını bildirib və təqsirləndirilən şəxsə yüngül cəza təyin olunması məqsədilə 15 min manat pul vəsaiti almasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
İş üzrə toplanmış ilkin sübutlar əsasında Misir Şahquliyev şübhəli şəxs qismində tutulub və ona Cinayət Məcəlləsinin 312-1.1-ci (vəzifəli şəxsin qərarına qanunsuz təsir göstərmə - nüfuz alveri) maddəsi ilə ittiham elan edilməklə, barəsində polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.

В Азербайджане адвокат присвоил деньги своего подзащитного
Главное управление по борьбе с коррупцией при генпрокуроре совместно с Коллегией адвокатов Азербайджанской Республики (АР) на основе обращения гражданина провело разбирательство незаконных действий члена коллегии, адвоката Мисира Шахгулиева.
В ходе следствия установлено, что М.Шахгулиев, защищая в Бакинском суде по тяжким преступлениям интересы обвиняемого по статье 177.3.2 (кража, с причинением крупного ущерба) Уголовного кодекса (УК) АР, пообещал ему незаконно воздействовать на судей и посодействовать вынесению мягкого приговора. За "легкое наказание" он взял у подсудимого 15 000 манатов.
Мисир Шахгулиев задержан, ему предъявлено обвинение по статье 312.1.1 (незаконное воздействие на решение должностного лица (торговля авторитетом) УК АР, решением суда в его отношении избрана мера пресечения в виде взятия под полицейский надзор.