“SpaceX” 22 “Starlink” minipeykini orbitə çıxarıb
“SpaceX”in “Falcon 9” daşıyıcı aparatı “Starlink” qlobal internet əhatə şəbəkəsini artırmaq üçün orbitə 22 minipeyk çıxarıb,
Məlumata görə, “SpaceX” qeyd edib ki, “Falcon 9”un ilk təkrar istifadə oluna bilən mərhələsi 14-cü dəfə buraxılışda istifadə edilib, ayrıldıqdan sonra o, Sakit Okeanda dənizdəki dron platforması “Of Course I Still Love You” dəniz dron platformasına enib.
Şirkətin hesabatlarından belə çıxır ki, raket ABŞ-nin Kaliforniyadakı Vandenberq bazasındakı SLC-4E yerindən buraxılıb. Buraxılış yerli vaxtla saat 16:34-də (Bakı vaxtı ilə 4:34) başlayıb. Bir saat sonra peyklər uğurla orbitə buraxılıb.
“14 uçuşla bu daşıyıcı aparat kosmosa 134 tondan çox, o cümlədən Yer kürəsinin demək olar ki, hər yerindən internetə qoşulmağa kömək edən 279 “Starlin”k peyki çatdırıb”, - deyə şirkətin açıqlamasında bildirilir.

“SpaceX” 22 “Starlink” minipeykini orbitə çıxarıb
Ракета-носитель Falcon 9 компании SpaceX вывела на орбиту 22 мини-спутника для пополнения группировки глобальной сети интернет-покрытия системы Starlink, следует из сообщений компании в соцсети X. В SpaceX отметили, что первая многоразовая ступень Falcon 9 использовалась при запуске уже в 14-й раз, после отделения она совершила посадку на морскую платформу-дрон Of Course I Still Love You в Тихом океане.
Из сообщений компании следует, что запуск ракеты был осуществлен с площадки SLC-4E на американской базе Ванденберг в Калифорнии. Запуск начался в 16:34 по местному времени (04:34 по Баку - ред.). Спустя час спутники были успешно выведены на орбиту.
"За 14 полетов эта ракета-носитель доставила в космос более 134 метрических тонн, в том числе 279 спутников Starlink, которые помогают обеспечить подключение к интернету практически из любой точки Земли", - говорится в сообщении компании.