Azərbaycanlı qadınları Türkiyəyə aparmaqda ittiham edilən şəxsə bəraət verildi
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində insan alverində təqsirləndirilən Lalə Əsədovanın (şərti) cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb.
Pravda.az xəbər verir ki, hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə ona bəraət verilib. Onun barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbiri ləğv edilib və Lalə Əsədova dərhal məhkəmə iclası zalından azadlığa buraxılıb.
İttihama görə, Lalə Əsədova Azərbaycan vətəndaşı olan 2 qadının etibarından sui-istifadə edərək Türkiyənin Trabzon şəhərinə aparıb, orada cinsi istismara məruz qoyub. Həmin şəxs Daxili İşlər Nazirliyinin İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə Baş İdarəsi əməkdaşlarının keçirdikləri əməliyyat tədbirləri nəticəsində saxlanılıb.
Onun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 144-1.2.1, 144-1.2.2 və 144-1.2.4-1-ci (İnsan alveri) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.

Гянджинский суд оправдал обвиняемую в торговле людьми
В Гянджинском суде по тяжким преступлениям завершено судебное следствие по уголовному делу в отношении обвиняемой в торговле людьми Лалы Асадовой (имя и фамилия условные - ред.).
Как сообщает рravda.az, на процессе под председательством судьи Эльмина Рустамова был зачитан приговор, согласно которому подсудимая оправдана. Суд также отменил меру пресечения, избранную в ее отношении, и Л.Асадова была освобождена в зале заседания.
Согласно обвинению, подсудимая злоупотребила доверием двух гражданок, увезла девушек в турецкий Трабзон, где подвергла их сексуальному насилию. Лала Асадова была задержана в результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Главного управления по борьбе с торговлей людьми Министерства внутренних дел Азербайджана.
Ей было предъявлено обвинение по статьям 144-1.2.1 (торговля людьми в отношении двух или более лиц), 144-1.2.2 и 144-1.2.4-1 (торговля людьми, с перемещением жертвы торговли людьми через государственную границу Азербайджанской Республики) Уголовного кодекса Азербайджана.