Çin bankları Rusiyaya dollarla ödəniş etməyi dayandırıb
2023-cü ilin dekabrında ABŞ tərəfindən rəsmi Moskvaya qarşı sanksiyaları sərtləşdirildikdən sonra bir çox Çin bankı Rusiya ilə hər hansı ödənişləri dollarla etməyi dayandırıb.
Bu barədə “İzvestiya” qəzeti məlumat yayıb.
Yeni məhdudiyyətlər Çin banklarının ikinci dərəcəli sanksiyaların mümkün tətbiqi ilə bağlı qorxularla bağlıdır.
Məsələ burasındadır ki, dollarla olan bütün ödənişlər, alıcının və göndərənin ölkəsindən asılı olmayaraq, Amerika banklarında açılmış müxbir hesablar vasitəsilə həyata keçirilir, ona görə də onlar asanlıqla izlənilir.
Bununla yanaşı, Çin kredit təşkilatları hələ də ödənişləri milli valyutalarda həyata keçirməkdə maraqlıdırlar. “İzvestiya” mənbələri bildiriblər ki, indi rubl və yuanla ödənişlər adi formatda həyata keçirilir.скачать dle 11.3

Китайские банки прекратили проводить с Россией платежи в долларах
После ужесточения антироссийских санкций со стороны США в декабре 2023 года многие китайские банки прекратили проводить любые платежи в долларах с Российской Федерацией.
Об этом сообщает газета "Известия" со ссылкой на участников платежного рынка.
По словам одного из источников, новые ограничения связаны с опасением банков КНР из-за возможного введения вторичных санкций.
Дело в том, что все платежи в долларах осуществляются через корреспондентские счета, открытые в американских банках, независимо от страны получателя и отправителя, поэтому они легко отслеживаются.
При этом кредитные организации КНР по-прежнему заинтересованы в расчетах в национальных валютах. Сейчас платежи в рублях и юанях проходят в обычном формате, заявили источники "Известий".скачать dle 11.3