Səlim Müslümova hökm oxundu
Median.Az xəbər verir ki, qərar Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə baş tutan prosesdə elan olunub.
Eyni zamanda onun əmlaklarının müsadirə edilməsinə qərar verilib.
Prokuror S.Müslümov barəsində Cinayət Məcəlləsinin 70-ci (şərti məhkum etmə) maddəsinin tətbiqi olunmasını, beş il sınaq müddəti olmaqla 13 il şərti həbs cəzası verilməsini istəmişdi.
Qeyd edək ki, Səlim Müslümov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat nəticəsində həbs olunub. Daha sonra onun səhhətində yaranan problemlərlə bağlı ev dustaqlığına buraxılıb.
O, rüşvət alma yolu ilə 13.296.355 manat, mənimsəmə yolu ilə 7.237.188 manat, israf edilmiş yolla 7.087.671 manat ziyan vurduğu üzə çıxıb. Səlim Müslümovun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 308.2-ci (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə), 311.3.2-ci və 311.3.3-cü maddələri (təkrar külli miqdarda rüşvət alma) ilə ittiham elan edilib.
Cinayət işi üzrə Maliyyə Nazirliyi zərərçəkmiş qismində tanınıb. Səbail rayon Məhkəməsinin bir iyul 2022-ci il tarixli qərarına əsasən sabiq nazirə məxsus mənzil, qeyri yaşayış sahəsi və avtomobillərin üzərinə həbs qoyulub.

Вынесен приговор Салиму Муслимову
Как сообщает Report, приговор был зачитан на заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Фаига Ганиева.
Наряду с этим было принято решение о конфискации имущества подсудимого.
Отметим, что прокурор просил применить к С.Муслимову статью 70 (Условное наказание) УК АР и назначить ему условное наказание в виде 13 лет тюремного заключения с пятилетним испытательным сроком.
Напомним, что Салим Муслимов был арестован в результате операции, проведенной Службой государственной безопасности. Экс-министр был привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статьям 179.4 (Присвоение или растрата с причинением ущерба в особо крупных размерах), 308.2 (Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия), 311.3.2 и 311.3.3 (Повторное получение взятки в крупном размере) УК АР, после 13 месяцев тюремного заключения из-за проблем со здоровьем он был помещен под домашний арест.
Министерство финансов Азербайджана было признано потерпевшим по данному уголовному делу. По решению Сабаильского районного суда от 1 июля 2022 года на принадлежащие бывшему министру квартиру, нежилое помещение и автомобили был наложен арест.