İlham Əliyev Bakıda DSX-nin yeni hərbi hospital kompleksinin açılışında iştirak edib - YENİLƏNİB
Yanvarın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Bakıda Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) yeni hərbi hospital kompleksinin açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə raport verib. Sonra Bakının Fətəli xan Xoyski küçəsi, 99 ünvanında yerləşən hospital kompleksi barədə dövlətimizin başçısına məlumat verilib.
Bildirilib ki, hərbi hospitalın köhnə binası XX əsrin 70-ci illərində inşa olunub. Yeni hərbi hospitalda ən son elmi-texniki nailiyyətlərə və müharibə təcrübəsinə əsaslanan tibbi müayinə və müalicə imkanları yaradılıb. Dünyanın qabaqcıl ölkələrində istehsal olunan tibbi avadanlıqlarla təchiz edilmiş hərbi hospitalın ürək-damar cərrahiyyəsi, invaziv kardiologiya, nevrologiya və digər tibbi fəaliyyət sahələri xəstələrə ən yüksək səviyyədə çoxfunksionallı xidmət göstərəcək.
Səkkiz mərtəbədən və köməkçi binalardan ibarət hərbi hospitalın inşası müasir texnologiyalar və qabaqcıl təcrübələr əsasında həyata keçirilib. Ümumi sahəsi 24.760 kvadratmetr olan 240 çarpayılıq binada 903 otaq, 17 şöbə, 80 palata mövcuddur. Hərbi dövrdə çarpayı sayının 700-ə çatdırılması imkanları vardır. Burada yaradılan Təcili Tibbi Yardım Mərkəzi durumu son dərəcə kritik olan xəstələrin 24 saat qəbulunu həyata keçirməyə imkan verəcək.
İl ərzində hərbi hospitalda 100-110 min ambulator, 17 min-20 min xəstə stasionar müalicə oluna bilər.
Hərbi hospitalın cərrahiyyə şöbəsində quraşdırılan avadanlıqlar istənilən növ ağır əməliyyatları aparmağa imkan verir. Tibb ocağında 11 əməliyyatxanadan ibarət xüsusi blok yerləşir. Hospitalda uçuş heyətinin və dalğıcların müayinəsi və müalicəsi üçün respublikada ən müasir hiperbarik oksigenasiya avadanlığı (barokamera) quraşdırılıb.
Binada gözləmə, konfrans, yataq, yemək otaqları yaradılıb, intensiv terapiya və tibbi heyət üçün bölmələr fəaliyyət göstərir. DSX-də qadın hərbi qulluqçuların sayı nəzərə alınaraq hərbi hospitalda doğum mərkəzi də yaradılıb.
Hərbi hospitalın laboratoriya şöbəsində ən yeni müayinə üsullarını özündə birləşdirən və tibbi tələblərə tam cavab verən dünyanın aparıcı şirkətlərinin laborator avadanlığı quraşdırılıb. Müalicə ocağı dövrün tələblərinə uyğun çağrı və nəzarət sistemləri ilə təmin olunub. Hərbi hospitalda klinik fəaliyyətin, yəni tibbi tədris işinin təşkili və ixtisaslı hərbi həkimlərin hazırlanması şəraiti yaradılıb.
Hərbi hospitalın yerləşdiyi 3 hektar ərazidə geniş abadlıq-quruculuq işləri görülüb, yaşıllıq sahələri salınıb.
Yanvarın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Bakıda Dövlət Sərhəd Xidmətinin yeni hərbi hospital kompleksinin açılışında iştirak edib.

Ильхам Алиев принял участие в открытии в Баку нового военного госпитального комплекса ГПС - ОБНОВЛЕНО
15.01.2024 13:04 2 634
15 января Президент Азербайджанской Республики, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев принял участие в открытии в Баку нового военного госпитального комплекса Государственной пограничной службы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, начальник Государственной пограничной службы, генерал-полковник Эльчин Гулиев отдал рапорт Президенту Азербайджана, Верховному главнокомандующему Вооруженными силами Ильхаму Алиеву.
Затем глава государства был проинформирован о госпитальном комплексе, расположенном в Баку по адресу: улица Фатали хана Хойского, 99.
Было отмечено, что старое здание военного госпиталя было построено в 70-х годах прошлого века. В новом здании созданы условия для медицинского обследования и лечения, основанные на новейших достижениях науки и техники и военном опыте. В военном госпитале, оснащенном медицинским оборудованием, произведенным в ведущих странах мира, больным будут оказываться квалифицированные многофункциональные услуги в области сердечно-сосудистой хирургии, инвазивной кардиологии, неврологии и по другим сферам медицинской деятельности.
Строительство восьмиэтажного военного госпиталя и вспомогательных зданий велось на основе современных строительных технологий и передового опыта. В здании на 240 коек общей площадью 24 760 кв.м имеются 903 комнаты, 17 отделений, 80 палат. В военное время количество коек можно довести до 700. Созданный здесь Центр срочной медицинской помощи позволит круглосуточно осуществлять прием больных, находящихся в критическом состоянии.
В течение года в военном госпитале могут проходить лечение 100 000 - 110 000 амбулаторных, от 17 000 до 20 000 стационарных больных.
Оборудование, установленное в отделении хирургии военного госпиталя, позволяет проводить любые сложные операции. В медицинском учреждении имеется специальный блок, состоящий из 11 операционных. В госпитале установлено самое современное в республике оборудование гипербарической оксигенации (барокамера) для обследования и лечения летного состава и водолазов.
В здании функционируют комната для ожиданий, конференц-зал, спальни, столовые, отделения для интенсивной терапии и медицинского персонала. С учетом численности военнослужащих-женщин в ГПС в военном госпитале также создан родильный центр.
В лабораторном отделении военного госпиталя установлено оборудование ведущих компаний мира, позволяющее проводить исследования на основе самых современных методов. В соответствии с современными требованиями медицинское учреждение обеспечено системой вызовов и контроля. В военном госпитале созданы условия для организации клинической деятельности, обучения медперсонала и подготовки квалифицированных военных врачей.
На территории площадью 3 га, где расположен военный госпиталь, проведена обширная работа по благоустройству, созданы озеленительные полосы.
15 января Президент Азербайджанской Республики, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев принял участие в открытии в Баку нового военного госпитального комплекса Государственной пограничной службы (ГПС).