Prezident İlham Əliyevin yerli telekanallara müsahibəsi ərəb mediasının diqqət mərkəzində olub - FOTO
12.01.2024 13:18 2 913
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 10-da yerli telekanallara geniş müsahibəsi ərəb ölkələrinin telekanalları və ən geniş oxucu kütləsinə malik olan qəzet və portallarının diqqət mərkəzində olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Qətərin rəsmi QNA informasiya agentliyi və “Əl Cəzirə” telekanalı Azərbaycanın dövlət başçısının çıxışında Ermənistanla sülh sazişinin imzalanmasına hazırlıq prosesi və Fransanın Cənubi Qafqaz regionunda destruktiv siyasəti ilə bağlı yer almış fikirləri ön plana çıxarıb. Materiallarda diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyev İrəvanın tədricən sülh prosesinə hazırlandığını, Fransanın isə yeni müharibə üçün Ermənistanı silahlandırdığını söyləyib. Eyni zamanda, Azərbaycanın lideri iki ölkə arasında danışıqlar prosesində təminatçılara ehtiyac olmadığını vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidentinin müsahibəsi BƏƏ-nin “Əl-Xalic”, Misirin “Əl Əhram” və “Nile” qəzetlərində, həmçinin “Ən Nəşrə”, “Ər Rəy”, “Əl Cumhuria”, Londonda ərəb dilində nəşr edilən “Independent Arabia” portallarında da işıqlandırılıb. Məqalə və xəbərlərdə qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev Ermənistanla sülh sazişinin tezliklə imzalanacağına ümidvar olduğunu bildirib, Parisi erməni silahlı qüvvələrini silahlandırmaqda, regional sülhə əngəl törətməkdə ittiham edib. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, ötən il sentyabrın 20-si Azərbaycanın müasir tarixində yeni eranın başlanğıcı olub, ölkə uzun fasilədən sonra öz əraziləri üzərində tam suverenliyini bərpa edib. Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, fevralın 7-də prezident seçkisi ilk dəfə Azərbaycanın bütün ərazilərində keçiriləcək.

Интервью Президента Ильхама Алиева местным телеканалам оказалось в центре внимания арабских СМИ - ФОТО
12.01.2024 13:18 2 940
Обширное интервью Президента Азербайджана Ильхама Алиева местным телеканалам от 10 января оказалось в центре внимания арабских телеканалов, газет и порталов с многочисленной читательской аудиторией.
Официальное информационное агентство Катара QNA и телеканал "Аль-Джазира" акцентировали внимание на содержащихся в выступлении главы Азербайджанского государства высказываниях о процессе подготовки к подписанию мирного соглашения с Арменией и деструктивной политике Франции в регионе Южного Кавказа.
В материалах приводятся слова Президента Ильхама Алиева о том, что Ереван постепенно готовится к мирному процессу, а Франция вооружает Армению для новой войны. В то же время лидер Азербайджана подчеркнул, что в переговорном процессе между двумя странами нет необходимости в гарантах.
Интервью Президента Азербайджана было освещено в газетах "Аль-Халидж" (ОАЭ), "Аль-Ахрам", "Нил" (Египет), а также на порталах "Аль-Нашра", "Аль-Рай", "Аль-Джумхурия", действующем в Лондоне арабоязычном портале Independent Arabia. В статьях и новостях отмечалось, что Президент Ильхам Алиев выразил надежду на скорое подписание мирного соглашения с Арменией и обвинил Париж в вооружении армянских вооруженных сил и препятствовании региональному миру.
Глава государства подчеркнул, что 20 сентября прошлого года стало началом новой эры в современной истории Азербайджана, страна после длительного времени восстановила полный суверенитет над своими территориями. Президент Ильхам Алиев отметил, что 7 февраля президентские выборы впервые пройдут на всех территориях Азербайджана.