Alimlər 17 minə yaxın COVID xəstəsinin ölümünə səbəb olan həkim səhvini tapdılar
Koronavirus pandemiyasının ilk dalğası zamanı malyariya əleyhinə preparat olan “Hidroksixloroxin” dərmanının qəbulu səbəbindən Belçika, İspaniya, Fransa, İtaliya, ABŞ və Türkiyədə 16,9 minə yaxın xəstə ölmüş ola bilər.
Bu qənaətə fransız alimləri gəliblər və bununla bağlı araşdırmanın nəticələri “Biomedicine & Pharmacotherapy” jurnalında dərc olunub.
“Bu dərmanların qəbulunun effektivliyinə dair sübutların aşağı səviyyədə olmasına baxmayaraq, COVID-19 diaqnozu ilə xəstəxanaya yerləşdirilən xəstələrə “Hidroksixloroxin” təyin edilib. Xəstəxanaya yerləşdirilən xəstələrdən “Hidroksixloroxin” qəbul edərək ölənlərin sayı 16,9 min nəfər olaraq qiymətləndirilib”, - deyə materialda bildirilib.
Eyni zamanda ekspertlər xəbərdarlıq ediblər ki, bu dərmandan ölənlərin sayı daha çox ola bilər, belə ki, tədqiqat 2020-ci ilin mart-iyul aylarını əhatə edir.
Alimlər həmçinin ona diqqəti yönəldiblər ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) 2020-ci ilin iyun ayında “Hidroksixloroxin”in koronavirus xəstələrinin müalicəsi üçün sınaqdan keçirilməsini dayandırıb, çünki xəstələrdə ürək problemləri kimi yan təsirlər aşkar edilib.

Смерть 17 000 больных коронавирусом в шести странах связали с одним лекарством
Так, как отмечается в исследовании, пациентам с коронавирусом назначалось лекарство, не имеющее доказательств своей пользы. В материале отметили, что еще в 2021 году в журнале Nature была опубликована работа, в которой утверждалось, что использование гидроксихлорохина на 11% повышало смертность в результате нарушений сердечного ритма.
Предполагается, что число жертв препарата может быть гораздо больше, поскольку данные были проанализированы лишь за период с марта по июль 2020 года и только во Франции, Бельгии, Италии, Испании, Турции и США.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) признала гидроксихлорохин неэффективным при лечении COVID-19 в июле 2020 года. Тогда директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан заявил, что гидроксихлорохин "не привел к улучшению состояния пациентов с подтвержденным коронавирусом".
Заключение экспертов ВОЗ о неэффективности применения гидроксихлорохина в качестве профилактики COVID-19 было опубликовано 2 марта 2021 года. Тогда специалисты выяснили, что препарат "не оказывает значительного эффекта на лабораторно подтвержденные случаи заражения и, вероятно, повышает риск последствий".