Vətəndaşların DİQQƏTİNƏ: Yanvarın 1-dən qüvvəyə minən qanunlar
Belə ki, ünvanlı dövlət sosial yardımının təyin edilməsi məqsədilə 2024-cü il üçün ehtiyac meyarının həddi 270 manat məbləğində təsdiq edilib.
2023-cü ildə isə bu məbləğ ölkə üzrə 246 manat idi.
2023-cü ildə təsdiqlənən və 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minməsi gözlənilən yeniliklərdən biri də yaşı 10 ildən çox olan avtomobillərin ölkəyə buraxılmamasıdır. Cari ildə geniş müzakirələrə səbəb olan qərara əsasən, yanvarın 1-dən başlayaraq istehsal ili 2013-cü ilə qədər olan avtomobillərin ölkəyə idxalı qadağandır.
2024-cü ildən nəqliyyat sahəsində tətbiq ediləcək dəyişikliklərdən biri də sərnişindaşıma fəaliyyətinə tələblərin sərtləşdirilməsidir. Belə ki, “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” Qanuna və İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilən dəyişikliyə görə, qanuna taksometr, analoq taxoqraf, rəqəmsal taxoqraf, rəqəmsal taxoqraf kartı, sürücünün taxoqraf kartı, operatorun taxoqraf kartı, emalatxana taxoqraf kartı, nəzarətçi taxoqraf kartı, formulyar, taksi sifarişi operatoru, buraxılış vəsiqəsi, buraxılış kartı kimi yeni anlayışlar əlavə edilib.
Yanvarın 1-dən ölkədaxili sifarişli daşımalara taksi minik avtomobili ilə sərnişin daşımaları istisna olmaqla qeyri-müntəzəm sərnişin daşımaları və ölkədaxili yük daşımaları aid edilib.
Qanunun tələblərinə riayət etməyən fiziki, vəzifəli və hüquqi şəxslər barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsində məsuliyyət müəyyən edilib. Bütün bunlar 2024-cü ilin ilk günündən artıq qüvvədə olacaq.
İlin ilk günündən Azərbaycanda hərbçilərin pensiya yaşı da dəyişir. Dəyişikliyə əsasən, hazırlanmasına dövlət tərəfindən zaman və resurs sərf edilmiş hərbi qulluqçuların formalaşmış təcrübəsindən daha uzun müddət istifadə etmək məqsədilə hərbi qulluqçu kimi pensiyaya çıxmaq üçün minimum xidmətkeçmə tələbi 20 təqvim ilindən 25 təqvim ilinə qaldırılır.
Qeyd olunan dəyişiklik hərbi qulluqçuların pensiya təminatında hər hansı azalmanı istisna etməklə, bir sıra qurumların hərbi qulluqçularının pensiya təminatında artımı nəzərdə tutur. Belə ki, minimum xidmət müddətinin artırılması ilə yanaşı, həmin dövrə görə qulluq əlavəsi faizi də 50-dən 65-ə qaldırılacaq. Bundan başqa, layihəyə əsasən, 20 təqvim ili hərbi xidmət müddətini tamamlamasına ən çoxu üç təqvim ili qalmış hərbi qulluqçulara, habelə qanun layihəsi qüvvəyə mindiyi tarixədək 20 təqvim ili və daha çox hərbi xidmət etmiş hərbi qulluqçular 25 təqvim ili hərbi xidmət müddətini tamamlayanadək hərbi xidmətdən buraxıldıqda, onlara da “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun 2024-cü il yanvarın 1-dək qüvvədə olan normaları tətbiq ediləcək. Bu normalar hərbi qulluqçuların qazanılmış hüquqlarından istifadəsinə hərtərəfli imkan verəcək.
“Sosial sığorta haqqında” Qanuna da dəyişiklik edilib. Dəyişikliyə əsasən, sığortaolunanın seçim hüququ cari il ərzində yarandıqda məcburi dövlət sosial sığorta haqqının bu maddənin birinci hissəsinə uyğun olaraq hesablanması seçim hüququnun yarandığı gündən etibarən həyata keçirilir. Sığortaolunan seçim hüququnu itirdikdə isə məcburi dövlət sosial sığorta haqqının bu maddənin birinci hissəsinə uyğun olaraq hesablanması seçim hüququnun itirildiyi gündən etibarən dayandırılır.
Yeni hazırlanmış “Dövlət satınalmaları haqqında” Qanun isə 2023-cü ilin iyulun 14-də imzalansa da, yeni ilin ilk günü tətbiq olunacaq. Bu müddət ərzində iki əsas məqama diqqət yetirilib. Birinci məsələ kimi qanunamüvafiq olaraq normativ aktların hazırlanması vacib idi. Burada söhbət 20 ədəd normativ aktın qəbul edilməsindən gedir. İkinci məsələ isə bu müddət ərzində bazarın qanunun tətbiqinə hazırlanması idi. Bu qanunun əsasında BMT-nin və Avropa Birliyinin satınalmalar üzrə prinsipləri durur.
Yeni qanuna əsasən, Azərbaycan Respublikasında dövlət satınalmalarının iqtisadi, hüquqi və təşkilati əsaslarını və qaydalarını müəyyən edən yeni qanunda satınalmanın yalnız vahid internet portal (bundan sonra - portal) vasitəsilə həyata keçirilməsi, təkliflərin cəlb edilməsi barədə elanların portalda yerləşdirilməsi, məxfi məlumatlarla əlaqəli satınalmaların və bu satınalmalarla bağlı prosedurların kağız daşıyıcılarında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Qanunda, habelə satınalmaların planlaşdırılması və mərhələləri, satınalma komissiyasının formalaşdırılması və komissiyanın məsuliyyəti, təchizatçıların uyğunluq göstəriciləri, təkliflərin qiymətləndirilməsi, satınalmaya dair hesabatın hazırlanması və satınalma müqaviləsinə dair digər tələblər, o cümlədən satınalmanın dayandırılması şərtləri göstərilir.
Həmin qanun 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minir və qanun qüvvəyə mindiyi gündən “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının 27 dekabr 2001-ci il tarixli Qanunu ləğv edilir.
“Elektroenergetika haqqında” Qanuna isə yeni maddə əlavə edilib. Belə ki, Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə əsasən, tikintisinə icazə tələb olunan, lakin belə icazə alınmadan inşa edilmiş və ya tikilməkdə olan, habelə barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq olunan, lakin tikinti işlərinin başlanmasına həmin Məcəllənin 80.4-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş əsas olmadan inşa edilmiş və ya tikilməkdə olan tikinti obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması qadağandır.

Вниманию граждан: какие законы и поправки к законам вступают в силу с 1 января 2024 года?
Так, в целях назначения адресной государственной социальной помощи предел критерия нуждаемости утвержден в размере 270 манатов. Отметим, что в 2023-м эта сумма по стране составляла 246 манатов.
Одним из нововведений, утвержденных в текущем году и вступающих в силу с 1 января 2024-го, является ограничение на ввоз на территорию страны легковых автомобилей, возраст которых превышает 10 лет от даты выпуска (до 2013 года).
Еще одним изменением, касающимся транспортной сферы, стало ужесточение требований к деятельности физических и юридических лиц, занимающихся грузо- и пассажироперевозками. Так, в соответствии с поправками в закон "Об автомобильном транспорте" и Кодекс об административных проступках (КоАП) добавлены такие новые понятия, как таксометр, аналоговый тахограф, цифровой тахограф, карта цифрового тахографа, карта тахографа водителя, карта тахографа оператора, карта мастерской для тахографа, карта контролера для тахографа, формуляр, оператор заказа такси, лицензия и лицензионная карта.
С 1 января к внутригосударственным заказным перевозкам будут относиться нерегулярные пассажирские перевозки и внутригосударственные грузовые перевозки, за исключением пассажирских перевозок легковым автомобилем такси. В КоАП установлена ответственность для физических, должностных и юридических лиц, не соблюдающих требования закона.
С первого дня 2024 года в Азербайджане повышается и пенсионный возраст военнослужащих. Согласно изменениям, увеличивается минимальная выслуга лет для выхода на пенсию в качестве военнослужащего с 20 до 25 календарных лет. Повышение минимального требования к прохождению службы для выхода на пенсию в качестве военнослужащего предусмотрено в целях более длительного использования приобретенного военнослужащими опыта.
Указанное изменение предполагает увеличение пенсионного обеспечения военнослужащих ряда структур. Так, помимо продления минимальной выслуги лет, предлагается также увеличить процент надбавки за выслугу лет от 50% до 65% за период службы. Кроме того, согласно законопроекту, военнослужащие, которым до завершения срока военной службы в 20 календарных лет осталось не более трех календарных лет, а также военнослужащие, отслужившие 20 календарных лет и более до даты вступления в силу законопроекта, будут уволены с военной службы до завершения срока военной службы в 25 календарных лет, и к ним также будут применяться нормы закона Азербайджанской Республики "О трудовых пенсиях", действовавшие до 1 января 2024 года.
В закон "О социальном страховании" также внесены изменения, которые вступают в силу в первый день грядущего года. Согласно нововведению, при возникновении у застрахованного в течение текущего года права выбора исчисление взноса на обязательное государственное соцстрахование в соответствии с частью первой данной статьи осуществляется со дня возникновения права выбора. При утрате застрахованным права выбора начисление взноса на обязательное государственное соцстрахование в соответствии с частью первой статьи прекращается со дня утраты права выбора.
С 1 января 2024 года вступает в силу закон "О государственных закупках", подписанный 14 июля 2023 года. Он был разработан в соответствии с международным опытом, с учетом интересов государственных организаций и требований рынка. В основе закона лежат принципы ООН и Европейского союза в отношении закупок.
Новый закон, определяющий экономические, правовые и организационные основы и правила государственных закупок в Азербайджанской Республике, предусматривает осуществление закупок исключительно через единый интернет-портал. На нем планируется разместить объявления о привлечении предложений, осуществлять закупки, связанные с конфиденциальной информацией, и процедуры на бумажных носителях, связанных с этими закупками.
"Кодекс о конкуренции", который обсуждался более 10 лет, был наконец принят Милли Меджлисом и главой государства. Предполагается, что данный закон, который также вступит в силу с 1 января, окажет существенное влияние на рыночную экономику и снизит цены.
А в закон "Об электроэнергетике" добавлена новая статья, в соответствии с которой запрещается подключение к электрической сети строительных объектов, на строительство которых согласно Градостроительному и строительному кодексу Азербайджанской Республики требуется разрешение, а также объекты строительства, подлежащие уведомительному порядку, но построенные или строящиеся без основания, предусмотренного статьей 80.4 настоящего кодекса. Данное изменение вступает в силу также в первый день грядущего года.